Pyszne brigadeiros

Nie ma święta bez brigadeiros – to zdanie usłyszałam już około 20 razy odkąd zapytałam o szczegóły przyrządzania tego smakołyku. Jego historia sięga lat 50. XX wieku, kiedy w Brazylii z powodu wojny brakowało wielu podstawowych produktów, w tym orzechów i owoców. W tym samym czasie Nestlé wprowadziło na rynek brazylijski kakao w formie proszku i skondensowane mleko. Brigadeiros swoje imię zawdzięczają Eduardo Gomesowi, brygadierowi, który startował dwa razy na urząd prezydenta: w 1946 i 1950 roku. Deser ten zdobył popularność dzięki swojej nazwie, dostępności składników, a także prostocie wykonania.

Składniki:

– mleko skondensowane
– kakao
– masło/margaryna
– posypka czekoladowa

brigadeiro 2Krok 1

Do garnka wlej skondensowane mleko – dla czterech osób wystarczy jedna puszka o pojemności ok. 400 g. Podgrzewaj na średnim ogniu, cały czas mieszając. Uważaj, żeby mleko nie przypalało się na brzegach garnka.

Krok 2

Dodaj łyżeczkę margaryny lub masła. Uważaj na tworzące się grudki – nie przerywaj mieszania!

brigadeiro 1Krok 3

Dodaj ok. 3 łyżki kakao (najlepiej robić to na oko – pożądana jest ciemnobrązowa barwa). Mieszaj i podgrzewaj do momentu, gdy zobaczysz, że roztwór się gotuje i stawia opór łyżce. Zdejmij garnek z ognia i pozostaw na 1-2h, żeby się ochłodził.

Formowanie 

Wysyp na talerz posypkę czekoladową – najlepiej ciemnobrązową. Posmaruj ręce odrobiną margaryny i nabierz ok. pół łyżeczki masy czekoladowej z garnka. Uformuj ją na kształt kuleczki i wrzuć do posypki. Obtocz kuleczki w posypce i przełóż na talerz.

brigadeiro 3Jeśli po pewnym czasie nie będziesz w stanie formować kuleczek, umyj ręce i nałóż kolejną warstwę margaryny. Postępuj tak aż do wyczerpania się masy/posypki. Jeśli zostanie ci masa, możesz zjeść ją za pomocą łyżeczki – będzie to brigadeiro de colher.

Tak przygotowane kuleczki zostaw na noc pod przykryciem. Rano powinny być już nieco bardziej “solidne” i cudownie przepyszne. Możesz je przechowywać przez niemal miesiąc w plastikowym, hermetycznie zamykanym pudełku w lodówce.

Jeśli zamiast kakao użyjemy startego kokosa, otrzymamy tzw. beijinho.

Bom apetite!

Helena Krajewska

brigadeiro 4

3 thoughts on “Pyszne brigadeiros”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *