Zazwyczaj piszący o Panamie w pierwszej kolejności wymieniają słynne Bocas del Toro, imponujący Kanał Panamski lub karaibskie wyspy San Blas. W niewielu przewodnikach znaleźć za to można informację o pacyficznym raju, jakim jest wyspa Boca Brava, położona w stosunkowo niewielkiej odległości od miasta David w zatoce Chiriquí.
Boca Brava z lądem łączy regularny serwis water taxi, wypływających na życzenie z miejscowości Boca Chica. Na wyspie zainstalowało się kilka hoteli w różnym przedziale cenowym, jednak zaledwie jedno czy dwa miejsca, dedykowane backpackerom i preferującym spanie pod namiotem. Warto sprawdzić wszystkie możliwości, zanim zdecydujemy się na nocleg w hotelu położonym tuż koło przystani. Należy przygotować się także na brak sklepów, bankomatów i (okazjonalnie) Internetu. Boca Brava ma 14 km długości i 6 km szerokości – nie jest zatem dużą wyspą, nie należy jednak do rodziny archipelagów złożonych z małych wysepek, często spotykanych na karaibskim wybrzeżu.
Wyspa ma nieregularny kształt i szereg plaż, zarówno tych kamienistych (Playa de Piedritas), jak i wysypanych czarnym lub żółtym piaskiem, np. Playa de Arena czy Playa Christina. Boca Brava jest obmywana przez Pacyfik, który przybiera fascynujący odcień zieleni, idealnie współgrający z niemalże wkraczającą do wody pazerną przyrodą. Na wyspie można zaobserwować wiele gatunków owadów, roślin i zwierząt, w tym małpy, kraby, iguany, węże i motyle. Boca Brava jest domem dla ponad 280 gatunków ptaków, które najłatwiej zauważyć o poranku. Do atrakcji należy jednak nie tylko pływanie, ale też wędrówki po dżungli, kajaki, nurkowanie, wędkowanie i oglądanie migrujących wielorybów. Warto także znaleźć dobre miejsce przed zachodem słońca, łagodnie wpadającym do morza.
Wilgotne i wonne powietrze, dźwięk cykad, niewielkie, szmaragdowe fale to tylko część powodów, dla których świat powinien zainteresować się tą małą pacyficzną wysepką. Najważniejszym atutem Boca Brava jest niezwykły i wszechogarniający spokój, co sprawia, że stanowi ona idealne wytchnienie dla podróżujących przez Amerykę Środkową.
Helena Krajewska
Fotografie: H. Krajewska