Chilijskie Fiestas Patrias

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamacueca-Chile.jpg

Fiestas Patrias to najważniejsze święta narodowe w Chile, upamiętniające walkę o uzyskanie niepodległości.

18 września jest świętowany dla uczczenia pierwszego zebrania Narodowej Junty Rządzącej w 1810 roku. Organizacja ta miała sprawować władzę w państwie po uwięzieniu króla Hiszpanii przez Napoleona. Jej powstanie było początkiem drogi ku chilijskiej niepodległości, ogłoszonej 12 lutego 1818 roku.

19 września Chilijczycy obchodzą Dzień Chwały Armii Chilijskiej, w trakcie którego oddaje się hołd żołnierzom, którzy zginęli za ojczyznę. Tego dnia w stolicy kraju odbywa się wielka Parada Wojskowa, w czasie której wojska lądowe, marynarka i siły powietrzne prezentują swoje oddziały i oręże.

Fiestas Patrias, populanie nazywane Dieciocho (osiemnaście), są również jednym z najweselszych okresów w Chile. Miasta udekorowane są w barwy narodowe, a z okien mieszkań dumnie powiewają flagi. Święta są dniami wolnymi od pracy, więc Chilijczycy chętnie podróżują w rodzinne strony by spędzić je z najbliższymi.

W związku z długą historią obchody chilijskich Świąt Niepodległości obfitują w tradycje. Zebraliśmy dla Was najważniejsze elementy każdego Fiestas Patrias:

Cueca

By Osmar Valdebenito (originally posted to Flickr as Zapateao') [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Źródło: Osmar Valdebenito (originally posted to Flickr as Zapateao’) via Wikimedia Commons

Cueca to tradycyjny i oficjalny taniec chilijski. Nie do końca wiadomo skąd się wywodzi, ale w 1789 roku został ustanowiony tańcem narodowym. Cueca przypomina tańce godowe kury i koguta. Ma w sobie trochę kokieterii oraz dużo energii i radości. Tancerze trzymają białe chustki, ubrani są w tradycyjne stroje. W tańcu mężczyzna uwodzi kobietę, okrążając ją, unosząc chustkę oraz przytupując. Całość składa się z dziewięciu części, wśród których możemy znaleźć okrążenia, tupanie oraz obroty. Kroków cueci możecie nauczyć się tutaj (hiszp.)

Fonda

By Osmar Valdebenito (Flickr: Bailando en la fonda) https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ABailando_en_la_fonda.jpg
Źródło: Osmar Valdebenito (Flickr: Bailando en la fonda)

Czyli gospoda, to miejsce gdzie Chilijczycy udają się by wspólnie biesiadować, pić oraz tańczyć. Początki tej tradycji sięgają wieku XVI, kiedy w Chile rozpoczął się okres kolonialny. Były to miejsca, w którym mieszkańcy obszarów wiejskich mogli wspólnie spędzać czas. Z czasem zwyczaj przeniósł się do ośrodków miejskich. Historycznie, fondy były prowadzone przez klasy niższe i całkowicie odizolowane od wyższych sfer. Po utworzeniu Republiki, ten ludwy zwyczaj zdobył przychylność klas rządzących stając się nieodłącznym elementem chilijskiej tożsamości.  Fondy utrzymały się do naszych czasów, choć zmieniły swoją formę. Oprócz tradycyjnych tańców takich jak cueca czy polka, dziś na parkiecie będziemy mogli zatańczyć reggeaton i cumbię. Fondy znajdują się w każdym chilijskim mieście i są punktem centralnym każdych Fiestas Patrias.

Empanady

By Valeta (ttps://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AEmpanadas_De_pino.JPG)
Źródło: Valeta (via WikiCommons)

Empanadas to typowe danie z regionu Ameryki Łacińskiej. Może mieć kształt pierożka, rogalika lub pasztecika. Przygotowane są na bazie kruchego ciasta lub podobnego do francuskiego. W ich wnętrzu kryją się najrozmaitsze farsze: mięso, ser, owoce morza czy nawet szpinak. Na chilijskich Fiestas Patrias prym wiodą empanadas de pino, z posiekaną wołowiną, jajkiem, cebulą, rodzynkami i oliwką. 

Terremoto

https://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Terremotopiojera.jpg
Źródło: Wikipedia

W fondach nie może zabraknąć drinka nazywanego terremoto, czyli trzęsienie ziemi. Głównym składnikiem drinka jest wino pipeño, do którego dodajemy lody ananasowe oraz grenadynę. Pipeño wytwarzane jest z nieszlachetnych szczepów winogron, a dzięki krótkiej fermentacji posiada intensywny brązowy kolor. Możliwe jest przygotowanie drinka w wersji gorzkiej, wtedy zamiast grenadyny dodaje się argentyński fernet. Napój jest bardzo zwodniczy – przyjemny w smaku, ale mocny.

Grill

By Nereidas (Own work) [<a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0">CC BY-SA 3.0</a>], <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AWiki_Tour_-_Asado.JPG">via Wikimedia Commons</a>
By Nereidas (Own work): http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0″>CC BY-SA 3.0, [link] via Wikimedia Commons-

Chilijczycy świętują nie tylko w fondach. Nieodłącznym elementem Fiestas Patrias jest wspólne grilowanie, czyli asado. To nie tylko okazja aby zjeść razem posiłek, lecz także by spędzić czas z bliższymi i dalszymi znajomymi. Na chilijski grillu znajdziemy wołowinę, szaszłyki oraz choripany z pebre, czyli bułki z chorizo i sosem z pomidorów, kolendry oraz papryczki ají.

Latawce

Milivoj Sherrington, Flickr: ₪ Chile en colores ₪, CC BY-NC-SA 2.0, https://www.flickr.com/photos/milivoj/1395019914
Milivoj Sherrington, Flickr: ₪ Chile en colores ₪, CC BY-NC-SA 2.0, [link]

Latawce to ikona Fiestas Patrias. W tym czasie niebo pokryte jest latawcami, a w parkach i na wzgórzach wokół miasteczek można spotkać całe rodziny ze swoimi latającymi konstrukcjami. Chilijczycy nie tylko puszczają je dla rozrywki, lecz również urządzają zawody przy ich użyciu. Polegają one na tym, kto „zetnie” swoim latawcem linkę, do której przywiązana jest zabawka konkurenta. Wiele osób próbuje oszukiwać, przygotowując linki ze zmielonego szkła i kleju, ale tego rodzaju praktyki są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt i z tego powodu zakazane. 

Tradycyjne gry

Rodrigo Agurto (Flickr: Palo encebado) https://www.flickr.com/photos/_tithius/1405143159
Rodrigo Agurto (Flickr: Palo encebado) [link]

Fiestas patrias to święto dużych i małych, dlatego nie może na nich zabraknąć różnorodnych rozrywek. Oprócz latawców, wśród tradycyjnych gier należy wspomnieć grę w klasy, piłkarzyki (taca-taca), zabawę bąkiem oraz przeciąganie liny. Jedną z ciekawszych zabaw jest wspinanie na pal. Ma on wysokość około 5-6 metrów i powinien zostać wysmarowany woskiem lub tłuszczem dla zwiększenia poziomu trudności. Na jego szczycie ustawia się nagrodę, którą może być wino, pieniądze, flaga Chile lub… kura. 

To tylko niektóre z barwnych zwyczajów chilijskich Świąt Niepodległości. 18 i 19 września to doskonały moment, żeby odwiedzić Chile i samodzielnie przekonać się o magii Fiestas Patrias. Można wtedy odwiedzić fondę, zatańczyć cuecę i spróbować lokalnych pyszności. Wszystko w atmosferze radości, zabawy i wspólnoty.

¡Felices Fiestas Patrias! Wesołych Świąt Niepodległości!

Autorka: Magdalena Pietruszyńska


Źródła:

http://wardvanlines.com/tradiciones-y-panoramas-fiestas-patrias-2017/
http://www.biobiochile.cl/noticias/2012/09/18/4-datos-curiosos-acerca-de-las-tradiciones-de-fiestas-patrias.shtml
http://www.24horas.cl/tendencias/las-tradiciones-clasicas-de-fiestas-patrias-que-se-han-ido-perdiendo-1790645
https://www.aboutespanol.com/tradiciones-de-las-fiestas-patrias-chilenas-1180455 http://www.educarchile.cl/ech/pro/app/detalle?ID=210322
http://www.biobiochile.cl/noticias/sociedad/curiosidades/2017/09/17/por-que-los-chilenos-celebran-en-fondas-la-historia-que-comenzo-en-el-siglo-xvi.shtml
http://www.armonia.cl/extras/fonda_virtual/juegos.htm

Zdjęcie główne: WikiMedia Commons