Parlament Europejski 2014-2019 w sprawach Iberoameryki

Dokładnie za miesiąc odbędą się wybory europejskie. Będą one mieć także znaczenie dla Iberoameryki. Parlament Europejski często zajmuje się bowiem stosunkami europejsko-latynoamerykańskimi, jak i sytuacją w poszczególnych krajach. Przedstawiamy wybór działań Parlamentu Europejskiego podjętych w ostatniej kadencji – w latach 2014-2019.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zasiadają także w delegacjach regionalnych (ds. Mercosur, Ameryki Środkowej, Wspólnoty Andyjskiej, Brazylii) oraz we Wspólnych Zgromadzeniach Parlamentarnych: ACP-EU (państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku), UE-Chile, UE-Meksyk, a także w Euro-Latynoamerykańskim Zgromadzeniu Parlamentarnym, utworzonym w 2006 r. W skład tego ostatniego wchodzi 75 europosłów oraz 75 członków parlamentów regionalnych z Ameryki Łacińskiej: Parlatino (Parlament Latynoamerykański), Parlandino (Parlament Andyjski), Parlacen (Parlament Środkowamerykański), Parlasur (Parlament Mercosur) oraz kongresów Meksyku i Chile.

Parlament Europejski obecnej kadencji przyjął wiele ważnych decyzji dotyczących Iberoameryki. Pisaliśmy m.in. o zgodach Parlamentu na rozszerzenie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnotą Andyjską na Ekwador oraz na wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Kolumbijczyków i Peruwiańczyków. Europosłowie zatwierdzili także pierwszą umowę między Unią Europejską a Kubą, która weszła w życie w 2017 roku, oraz utworzenie Międzynarodowej Fundacji EU-LAC. Parlament Europejski będzie musiał także wyrazić zgodę na wszelkie kolejne umowy handlowe i ich aktualizacje. Obecnie Komisja Europejska prowadzi negocjacje z Chile, Meksykiem oraz Mercosurem.

Głośnym echem odbijały się także liczne rezolucje dotyczące praw człowieka i środowiska. Pisaliśmy m.in. o reakcji Parlamentu Europejskiego na zabójstwo 43 studentów meksykańskiego Uniwersytetu Ayotzinapa w 2014 r. raporcie pt. „Cios w demokrację. Wybory parlamentarne w Wenezueli 2015” opublikowanym przez grupę hiszpańskich europosłów. Parlament interweniował też m.in. w sprawie przypadków kobiet ściganych za poronienie w Salwadorze, sytuacji ciężarnych dziewczynek w Paragwaju, Indian Guarani-Kaiowá w brazylijskim stanie Mato Grosso do Sul, obrońców praw człowieka w Gwatemali i Hondurasie, praw człowieka na Kubie, Franciski Ramírez i śmiertelnych ofiar protestów w Nikaragui (wysłano także delegację 11 europosłów, którzy ocenili sytuację na miejscu), wirusa Zika, oleju palmowego i wylesiania lasów deszczowych czy małżeństw dzieci na świecie oraz poparł proces pokojowy w Kolumbii. Parlament wielokrotnie wypowiadał się także nt. sytuacji w Wenezueli, ostatecznie „uznając Juana Guaidó za prawowitego tymczasowego prezydenta Boliwariańskiej Republiki Wenezueli”.

Warto wyróżnić też rezolucję Parlamentu Europejskiego o stosunkach politycznych UE z Ameryką Łacińską z września 2017 roku. Podkreślono w niej, że „w nowych uwarunkowaniach geopolitycznych znaczenie regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów jako strategicznego priorytetu i szansy dla polityki zagranicznej UE wzrosło, jako że obydwa regiony podzielają wizję świata opartą na multilateralizmie, dialogu, zrównoważoności, praworządności, poszanowaniu praw człowieka oraz społeczeństwach integracyjnych i otwartych”. Wezwano też do dalszego zacieśniania stosunków gospodarczych.

Michał Gulczyński