Cocina peruana

Cocina peruana obecnie przeżywa okres rozkwitu. Staje się doceniana na całym świecie przez coraz większe grono smakoszy oraz zwykłych ludzi lubiących dobrze zjeść. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Jedną z jej ważniejszych zalet jest różnorodność – każde podniebienie znajdzie odpowiedni dla siebie smak. Dla przyjezdnych, którzy obawiają się nowych doświadczeń kulinarnych, znajdą się „bezpieczne” potrawy. Natomiast dla tych, spragnionych nowości, wyzwań nie brakuje. Niezależnie na czym stanie nasz wybór, nie musimy obawiać się rozczarowania. Wyjazd do tego kraju z pewnością zaspokoi nie tylko zmysł wzroku, ale i smaku. Peru to miejsce, które potrafi zaskoczyć, zauroczyć turystów oraz zaostrzyć ich apetyt na więcej.

W Peru – jak i na terenie całej Ameryki Łacińskiej – popularna jest garkuchnia uliczna, gdzie stołują się biedniejsi mieszkańcy. Jedzenie jest świeże, przygotowywane na bieżąco.

Kuchnia peruwiańska stanowi mix tradycyjnych dań kuchni andyjskiej oraz bardzo mocno zakorzenionych wpływów europejskich. Bogata historia kraju wpłynęła także na jego kuchnię. Rozmowa o kuchni nigdy nie kończy się na samych potrawach – jedzenie to część życia i kultury. Skład potraw opiera się na świeżych warzywach i owocach, rybach, mięsie, przyprawach, którym zawdzięczają wyrazisty smak.

Chińskie wpływy są także niezwykle widoczne w kuchni peruwiańskiej ze względu na mnogość imigrantów. W Limie znajduje się wiele restauracji w stylu chifa, gdzie serwują wariacje potraw obu tradycji kulinarnych. Warzywa, owoce morza, mięso, sos sojowy (siyao) czy czarne grzybki należą do typowych składników. Wybrzeże słynie z owoców morza (mariscos), które podawane są na wiele sposobów. Obowiązkowo należy skosztować tradycyjnego dania kuchni peruwiańskiej – ceviche.

Nie brakuje i mięsnych potraw. Wbrew powszechnym twierdzeniom stek z alpaki bądź cuy (świnka morska) wcale nie należą do często spożywanych potraw. Znajdziemy je w górskich miejscowościach, jak chociażby w okolicach Cusco.

Pobyt w Peru jest doskonałą okazją, by spróbować wielu egzotycznych dla nas owoców, a tego nie brakuje. Mango, camu-camu, granadilla, marakuja, tuna, lúcuma, chirimoya to zaledwie ich niewielka część. W związku z tym świeżo wyciskane soki (jugos) są ogólnodostępne i tanie.

Aleksandra Berezowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *