Peru: Handel ludźmi nadal stanowi poważny problem

Mimo że zazwyczaj się o tym nie mówi, problem handlu ludźmi w Peru nie jest marginalny. Co więcej, w ciągu ostatniego roku zjawisko przybrało na sile i jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem w tym kraju po handlu narkotykami i bronią.

Według danych zebranych przez dziennik La República, skala zjawiska w ubiegłym roku zwiększyła się aż o 60%, głównie za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook, a 53% ofiar znajduje się w przedziale wiekowym 13-17 lat i w zdecydowanej większości są to dziewczynki.

Tylko w latach 2010-2013 odebrano 1 580 zgłoszeń o przypadkach handlu ludźmi na terenie całego kraju. Najwięcej, bo aż 13,2%, miało miejsce w Limie, a 11,1% w regionie Madre de Dios.

Handel ludźmi w Peru jest silnie powiązany z nielegalnym górnictwem, dlatego też nie dziwi, że odbywa się on na największą skalę, zaraz po stolicy, w regionie Madre de Dios, dokąd udają się szukające zarobku, młode i niewykształcone dziewczęta z ubogich rodzin. Często w ogłoszeniach o pracę można przeczytać: “doświadczenie nie jest wymagane”, co przyciąga nastolatki, które później zmuszane są do niewolniczej pracy za grosze lub do prostytucji. Szacuje się, że w 2014 roku przynajmniej 52 młode kobiety padły ofiarą tego procederu – są to wyłącznie udokumentowane przypadki, więc liczba ta jest mocno zaniżona.

Departament Stanu USA przyznaje, że problem jest duży, a Peru jest nie tylko źródłem, ale także celem i punktem tranzytowym w procederze handlu ludźmi.

Źródła:

http://www.peruthisweek.com/news-human-trafficking-on-the-rise-in-peru-103242

http://www.larepublica.pe/01-06-2014/el-delito-mas-rentable-despues-del-narcotrafico-y-el-trafico-de-armas-es-la-trata-de-personas

http://www.larepublica.pe/29-04-2014/1580-casos-de-trata-de-personas-se-reportaron-del-2010-al-2013-en-todo-el-pais

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *