Kolejne protesty przeciwko mistrzostwom świata w Brazylii

Tysiące osób zgromadziło się na demonstracji przeciwko mistrzostwom świata na placu Candelaria w mieście Rio de Janeiro, na kilka godzin przed ceremonią otwarcia mundialu odbywającą się w São Paulo.

Foto: citylab.com
Foto: citylab.com

Członkowie lewicowych partii politycznych, związkowcy, nauczyciele oraz setki zwykłych obywateli przemaszerowali aleją Río Branco blokując ruch drogowy, podczas gdy reszta Brazylijczyków wychodziła z pracy, aby obejrzeć mecz otwarcia Brazylia-Chorwacja (3:1).

Protestujący przeciwko FIFA oraz rządowi prezydent Dilmy Rousseff podkreślali, że pomimo zaszczytu, którym obdarzono Brazylię, dając jej szansę na zorganizowanie turnieju, Mundial przyniósł więcej szkód niż korzyści, a impreza zwróci się finansowo tylko kilku korporacjom zamiast państwu, które zapłaciło za stadiony. Manifestanci podkreślają też, że sposób zorganizowania mistrzostw nie był wystarczająco przejrzysty, a jego koszty poniosło głównie społeczeństwo, za co odpowiada FIFA.

Manifestacje przeciwko mistrzostwom odbywają się na terenie całego kraju regularnie od 2013 roku. W czwartek, oprócz przemarszu główną ulicą Rio de Janeiro, protestujący zgromadzili się na plaży Copacabana oraz w innych miastach Brazylii. Do rozproszenia tłumu przyczyniła się policja, używając tradycyjnie gazu pieprzowego oraz aresztując przynajmniej trzy osoby.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/miles-de-personas-marcharon-contra-el-mundial-en-rio-de-janeiro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *