Ekwador wspiera pokojowe rozmowy z FARC

Przerwanie rozmów pokojowych w Kolumbii stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa Ekwadoru – oznajmiła ekwadorska minister obrony, María Fernanda Espinosa.

W sobotnim wywiadzie dla dziennika El Comercio, minister Espinosa wypowiadała się na temat zatwierdzonego tydzień wcześniej przez Zgromadzenie Narodowe prawa, zmieniającego zakres obowiązków ekwadorskiej armii. Minister poinformowała, że priorytetem będzie nadal obecność wojska na terenach przygranicznych, w szczególności na północy, gdzie stacjonuje obecnie 11000 żołnierzy. Zapytana o główne zagrożenie dla bezpieczeństwa Ekwadoru stwierdziła, że byłoby to zaprzestanie rozmów pokojowych w Kolumbii.

To już nie pierwszy raz, kiedy Ekwador staje wyraźnie po stronie pokojowego zakończenia konfliktu z kolumbijskimi guerrillas. We wtorek 10 czerwca br. prezydent Rafael Correa ujawnił, że kilka miesięcy wcześniej doszło na terenie Ekwadoru do rozmów między rządem kolumbijskim a organizacją partyzancką ELN. Correa zaznaczył również, że rząd ekwadorski „jest gotowy wspierać pokojowe dialogi wszelkimi dostępnymi mu środkami” oraz że prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos może liczyć na całkowite wsparcie ze strony Ekwadoru.

Te wypowiedzi pojawiły się w mediach w przededniu drugiej tury kolumbijskich wyborów prezydenckich, które będą decydować o przyszłości przebiegu rozmów pokojowych z organizacjami FARC i ELN. Postawa przedstawicieli ekwadorskiego rządu mogłaby sugerować, że prezydent Santos jest przez nich faworyzowany, choć stosunki obu rządów w ostatnich latach nie zawsze układały się pomyślnie. Gdy w 2008 roku wojsko kolumbijskie zaatakowało obóz FARC na terenie Ekwadoru stosunki dyplomatyczne pomiędzy tymi krajami zostały zerwane aż do 2010 roku. Od tamtej pory można było jednak zauważyć ścisłą współpracę obu krajów w celu pokojowego rozwiązania konfliktu z FARC. Tego, czy będzie ona kontynuowana, dowiemy się już wkrótce.

Źródła:

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/ecuador-ve-como-amenaza-que-no-avance-dialogo-de-p.aspx

http://www.elcomercio.com/actualidad/ecuador-fuerzasarmadas-seguridad-entrevista-mariafernandaespinosa-colombia.html

http://www.elcomercio.com/actualidad/politica/correa-y-santos-reestablecen-completo.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *