Iberonews 2024-04-27

Dziś newsy z regionu idą do Was prosto z gorącej Panamy! A w nich między innymi masowe protesty w Argentynie czy rytualna ofiara z kury w senacie Meksyku. Zapraszamy do lektury!

Masowe protesty w Argentynie przeciwko cięciom finansowym w edukacji

#Argentyna #protesty #edukacja

We wtorek w ponad dwudziestu argentyńskich miastach przeszły masowe demonstracje przeciwko radykalnym cięciom w budżecie przeznaczonym na publiczną edukację. Najbardziej zagrożone jest finansowanie publicznych uczelni wyższych i to właśnie w ich obronie zebrała się największa demonstracja w Buenos Aires.

Źródła:

https://www.instagram.com/p/C6IIo6TO6ol/?igsh=aXc5ZTByc2w1amgw&fbclid=IwAR2AKGBTsbR4qqQ3doQ6J8FNvUm0PwITL1nUpYnyDQQnCg9qhz8q_yc8H4g&img_index=8

https://www.eltiempo.com/mundo/latinoamerica/multitudinarias-marchas-de-estudiantes-en-las-calles-de-argentina-estos-son-los-motivos-de-la-protesta-3336629

Autorka: Justyna Kleczkowska

Lider gangu Los Lobos schwytany

#Ekwador #przestępczość

W poniedziałek domniemany przywódca gangu Los Lobos, Fabricio Colona Pico Suarez, został schwytany. Mężczyzna uciekł z więzienia w styczniu tego roku podczas zamieszek, w czasie których doszło między innymi wtargnięcia uzbrojonych bandytów i przerwania transmisji telewizyjnej. Był on jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Ekwadorze. Oskarżony jest między innymi o planowanie ataku na prokuratora generalnego. W miejscu schwytania lidera znaleziono także broń, telefony komórkowe, samochód i 7300 dolarów w gotówce. Oprócz Pico Suareza schwytano także 4 inne osoby.

Źródła:

https://tvn24.pl/swiat/ekwador-lider-gangu-los-lobos-pico-suarez-schwytany-st7882783

Autorka: Zuzanna Towarek

Kura złożona w ofierze w meksykańskim senacie

#Meksyk

W Senacie w Meksyku złożono w ofierze kurę. Obrządek został zorganizowany przez jednego z senatorów na cześć prekolumbijskiego boga deszczu. Rytuał wywołał oburzenie wśród społeczeństwa z powodu znęcania się nad zwierzętami. Według meksykańskich mediów mężczyzna dokonujący obrzędu naruszył zakaz wykorzystywania zwierząt w tradycyjnych rytuałach.

Źródła:

https://wiadomosci.wp.pl/oburzenie-w-meksyku-martwa-kura-w-senacie-7020667506809792a?amp=1

Autorka: Zuzanna Towarek

Rasistowski nauczyciel postawiony przed sądem

#Urugwaj #rasizm

Nauczyciel ze szkoły Polo Educativo Tecnológico de Rivera na północy Urugwaju stanął przed sądem za nawoływanie do nienawiści, pogardy lub przemocy. Podstawą do oskarżenia stała się wypowiedź nauczyciela, w której stwierdził: „w mojej rodzinie nie zatrudniamy czarnych, ponieważ nie są pracowici, a już tym bardziej Brazylijczyków pochodzenia afrykańskiego. Ci są jeszcze bardziej leniwi.” Wypowiedź mężczyzny spotkała się ze zdecydowaną reakcją uczniów, którzy złożyli skargę do dyrektorki swojej szkoły. Nauczyciel otrzymał zakaz jakiejkolwiek komunikacji z uczniami i nie może zbliżyć się do nich na odległość mniejszą niż 300 metrów przez kolejnych 120 dni.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/04/25/imputan-en-uruguay-a-un-profesor-que-hizo-comentarios-racistas-en-su-clase-en-mi-familia-no-contratamos-negros/

Autorka: Joanna Wieczorek

Pierwszy szczyt iberoamerykański poświęcony żywieniu

#głód

Przedstawiciele państw Ameryki Łacińskiej spotkali się w piątek na pierwszym Iberoamerykańskim Dialogu Polityczno-Akademickim zorganizowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W czasie spotkania zostały poruszone kwestie żywnościowe w regionie, jako że wiele państw południowoamerykańskich mierzy się z problemem głodu. Według FAO jednym z najbardziej poważnych przypadków jest Haiti, gdzie w wyniku ostatnich wydarzeń około 1,8 mln osób znajduje się w bardzo poważnej sytuacji żywieniowej. Jednym z innych celów spotkania było określenie strategii, które pozwolą na transformację systemów żywieniowych w bardziej efektywne i inkluzywne.

Źródła:

https://www.dw.com/es/pa%C3%ADses-latinoamericanos-discuten-agenda-alimentaria-en-guatemala/a-68935176

Autorka: Joanna Wieczorek

Oficjalne zaprzysiężenie Rady Tymczasowej na Haiti budzi nadzieję na poprawę życia wielu mieszkańców kraju

#Haiti #przestępczość zorganizowana

W czwartek nowo powstała Rada Tymczasowa na Haiti przejęła oficjalnie władzę w kraju, kończąc finalnie rządy Ariela Henry’ego, jako premiera pełniącego funkcję prezydenta kraju. Podczas okresu przejściowego, tzn. do wyboru legalnych demokratycznych władz funkcję premiera spełniać będzie Michel Patrick Boisvert, również pełniący funkcję ministra finansów. Za główne zadania Rada uznała poprawę bezpieczeństwa w kraju poprzez zwalczenie nielegalnej działalności przestępczej na wyspie, przeprowadzenie demokratycznych wyborów, reformy konstytucyjne, poprawę systemu sądowniczego oraz usprawnienie gospodarki państwa przy równoczesnej poprawie jakości życia jej mieszkańców walcząc m.in. z klęską głodu.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia 9-osobowej Rady Tymczasowej w stolicy kraju, Port-au-Prince, dochodziło do masowych ataków na budynki rządowe czy cywilne, celem których mogło być zastraszenie nowo wybranej władzy. Samo wydarzenie miało miejsce w Villa d’Accueil, tj. siedzibie premiera gdyż Pałac Prezydencki znajduje się pod regularnym ostrzałem gangów. Warto zaznaczyć, iż w środę Jimmy “Barbeque” Cherizier, jeden z głównych przywódców gangów, zapowiedział, iż dalsza przyszłość kraju powinna być konsultowana z jego środowiskiem a same gangi powinny mieć bezpośredni wpływ na rządy w kraju.

Źródła:

https://www.reuters.com/world/americas/haiti-pm-henry-steps-down-transitional-government-takes-power-2024-04-25/

https://www.reuters.com/world/americas/haiti-transition-council-be-installed-thursday-says-pm-office-2024-04-24/

Autor: Mateusz Lenkiewicz

Wyniki referendum w Ekwadorze

#Ekwador #referendum

W niedzielę w Ekwadorze odbyło się referendum, w którym obywatele wyrazili swoją zgodę na zwiększenie obecności armii w walce przeciwko szybko rozwijającym się gangom. Ekwadorczycy zgodzili się również na zakazaną przez konstytucję ekstradycję obywateli tego państwa. Co ciekawe, pytania w referendum dotyczyły również umożliwienia zewnętrznego arbitrażu w sprawach handlowych oraz powrotu do zlikwidowanej za prezydentury Correi możliwości pracy na godziny. Obie te propozycje spotkały się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem głosujących. Obok referendum w Ekwadorze odbyło się również mniej formalne konsultacje społeczne. W tym głosowaniu Ekwadorczycy wyrazili między innymi chęć zwiększenia kar za przestępstwa takie jak terroryzm czy przemyt narkotyków oraz regularnego przeszukiwanie więzień przez żołnierzy. Konsultacje społeczne podlegają zatwierdzeniu przez parlament Ekwadoru.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/04/22/que-votaron-los-ecuatorianos-uno-por-uno-los-11-puntos-del-referendo/?fbclid=IwAR1-0eC4DiY-ntqghlBTAzNwCDKp6v9umqB4vugg_HNF6T2AET8iaMkDlw4

Autorka: Justyna Kleczkowska

W  poniedziałek Panama wezwała swojego ambasadora w Nikaragui na konsultację w związku z nielegalną jej zdaniem ochroną udzieloną byłemu prezydentowi Panamy przez ambasadę Nikaragui. Od lutego bowiem Ricardo Martinelli, tj. była głowa państwa w latach 209-2014, ukrywał się w ambasadzie Nikaragui w mieście Panama, po uzyskaniu azylu od rządu Daniela Ortegi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Panamy domaga się zaprzestania tego działania jako wrogiego i rzekomo sprzecznego z prawem międzynarodowym. Sam Martinelli jest głośnym przeciwnikiem obecnej władzy w kraju przedstawiając ją jako skorumpowaną i autokratyczną. W poprzednim miesiącu były prezydent, chcąc ubiegać się o reelekcję w majowych wyborach prezydenckich, złożył odpowiedni wniosek do sądu wyborczego, natomiast jego apelacja została odrzucona, podtrzymując tym samym zakaz Martinellego do uczestnictwa w wyborach jako kandydat. Powodem takiej decyzji miał być prawomocny wyrok byłego prezydenta, który został skazany na 11 lat więzienia w związku z praniem pieniędzy.

Źródła:

https://www.reuters.com/world/americas/panama-recalls-ambassador-nicaragua-consultations-2024-04-22/

Bullrich o ekstradycji, Hezbollahu i Tren de Araguas w trakcie Krajowego Spotkania Biznesowego w Chile

#Argentyna

W trakcie Krajowego Spotkania Biznesowego w Chile goszcząca na nim ministra bezpieczeństwa Argentyny (była kandydatka na prezydenta kraju) Patricia Bullrich obiecała, że już niedługo dojdzie do ekstradycji do Chile Galvarino Apablaza, byłego członka chilijskiej anty-pinochetowskiej partyzantki, uważanego za autora planu morderstwa prawicowego polityka Jaimie Guzmana w 1991 roku. Apablaza nigdy nie został skazany, a jego ekstradycja ma na celu umożliwić przeprowadzenie procesu.  Jednak głównym tematem panelu w którym uczestniczyła Bulrrich była kwestia bezpieczeństwa w regionie. Jako główne wyzwania dla bezpieczeństwa polityczka wskazała na wenezuelski Tren de Aragua oraz libański Hezbollah. Ten pierwszy w kontekście morderstwa Ronalda Ojedy oraz ogromnej migracji wenezuelskiej, a drugi – jako zewnętrzna dla kontynentu siła inwestująca w nielegalne biznesy.

Źródła:

https://elpais.com/chile/2024-04-26/tren-de-aragua-hezbollah-y-el-compromiso-de-devolver-a-un-refugiado-politico-el-discurso-en-chile-de-la-ministra-de-seguridad-de-milei.html?fbclid=IwAR3SMsVbBE0XGywjmEaM7aPReL-xTpuwI0843ezDhjKUeY9gjWsFCuCA7Rw

https://www.dw.com/es/bullrich-dice-que-hezbol%C3%A1-lava-dinero-en-frontera-de-brasil-paraguay-y-argentina/a-68924357?fbclid=IwAR1djWXREUOE3SjUgWkTwFZevGebXTm5mKy8_Shu873WGfiQW647L6GrTa0

Autorka: Justyna Kleczkowska

Korekta: Klaudia Dink

Autorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *