W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia piszemy m.in. o poparciu udzielonemu Xóchitl Gálvez przez rodzinę Somozów, katastrofalnych powodziach w Brazylii czy żartach z ludów rdzennych w panamskiej telewizji. Zapraszamy do lektury!
Przedstawicielka rodziny Somozów udziela poparcia Xóchitl Gálvez
#Meksyk #Xóchitl Gálvez #wybory prezydenckie
W środę na koncie Xóchitl Gálvez – jednej z trzech kandydatów na stanowisko prezydenta Meksyku – na portalu X pojawił się filmik, w którym znana, bogata prezenterka Marta Debayle udziela jej poparcia odnosząc się do zbliżającego się dnia matki. Jednakże Marta Debayle jest wnuczką byłego dyktatora Nikaragui Anastasio Somoza Garcii. Reprezentuje tym samym rodzinę, która po upadku dyktatury wywiozła z Nikaragui część pieniędzy, które zostały przez nią zgromadzone przez lata władzy. Tak więc w oczach wielu wyborców jej poparcie jest mocno kompromitujące dla wizerunku Xóchitl, która i tak aktualnie przegrywa ze swoją główną kontrkandydatką w ponad 80% z sondaży.
Źródła:
https:// twitter.com/Xochitl2024/status/1788233479999639994?t=OaG7PdIAjX_YWf-2yz6aww&s=19&fbclid=IwAR33iNVySqGxPFQ4zLJEgQkt4q2GS9ng_TtmTLkdSE5riLp53izNtdRnlAk
Autorka: Justyna Kleczkowska
Gustavo Petro oskarża Krajową Radę Wyborczą o zamach stanu
#Kolumbia #Gustavo Petro
W środę prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, oskarżył Krajową Radę Wyborczą o zamach stanu. Jest to związane ze wszczęciem przez ten organ dochodzenia w sprawie finansowania kampanii prezydenckiej Petro w roku 2022. Rada ma przeanalizować zarzuty sformułowane przez dwóch sędziów, Álvaro Hernána Pradę oraz Benjamína Ortiza. Prada jest byłym kongresmenem Centro Democrático, a Ortiz był związany z Consejo Nacional Electoral (Narodowym Kongresem Wyborczym). Sędziowie oskarżają również Ricardo Roę, szefa kampanii Petro. Zdaniem Petro działania Rady są niezgodne z konstytucją i uderzają w istotę państwa kolumbijskiego. Prezydent wezwał naród do mobilizacji, a w szczególności członków Pacto Historico (koalicji z ramienia której Petro startował na prezydenta).
Wcześniej o korupcję i niezgodne z prawem finansowanie kampanii Petro został oskarżony jego syn. W zasadzie sprawa związana z kampanią Petro toczy się już od lutego 2023, kiedy Narodowy Kongres Wyborczy na podstawie (rzekomo) anonimowej skargi rozpoczął wstępne śledztwo. Dodatkowo w międzyczasie Trybunał Konstytucyjny unieważnił ustawę na mocy której powstało Ministerstwo Równości. Na jego czele stoi wiceprezydentka Francia Márquez. Wsparcia Petro udzieliła prezydent Hondurasu Xiomara Castro.
Źródła:
https://www.dw.com/es/petro-ve-golpe-de-estado-en-investigaci%C3%B3n-de-su-campa%C3%B1a/a-69033549
https://www.pagina12.com.ar/735477-gustavo-petro-denuncio-un-posible-golpe-de-estado-en-su-cont
Autorka: Dorota Burdyszek
Prezydent Dominikany z nagrodą od AS/COA
#Dominikana #Luis Abinader
W środę prezydent Dominikany, Luis Abinader, otrzymał nagrodę Chairman’s Award for Leadership in the Americas z rąk Andresa Gluskiego, aktualnego prezesa Americas Society/Council of the Americas. Nagroda ta powstała w 2004 roku i ma na celu wyróżnić “demokratycznie wybranych liderów, którzy wywarli silny, pozytywny wpływ na demokrację i zarządzanie w regionie”. Abinadera doceniono między innymi za stworzenie Alliance for Development in Democracy (ADD), do którego należy Dominikana, Panama i Kostaryka. Odbierając nagrodę Abinader mówił między innymi o tym jak sytuacja na Haiti negatywnie wpływa na fundusze Dominikany. Zagwarantował także, że jego rząd nie będzie wywierał nacisku w nadchodzących wyborach prezydenckich w kraju, które odbędą się już 19 maja.
Źródła:
Autorka: Klaudia Dink
Strajk generalny w Argentynie
#Argentyna #strajk #Javier Milei
Argentyński proletariat znowu wyraził aktywny sprzeciw wobec terapii szokowej skrajnie prawicowego rządu Javiera Milei. Władze planują prywatyzacje licznych firm, w wielu z nich zakładane są zwolnienia. Chcą też zrezygnować z wielu dopłat i subsydiów rządowych, ochrony rynku wewnętrznego oraz zwiększyć inwestycje zagraniczne. Trwający całą dobę strajk zorganizowany przez peronistowski związek CGT zmobilizował pracowników sektora transportowego, spożywczego czy bankowego. Jest to drugi strajk generalny zorganizowany podczas trwającej niespełna pół roku prezydentury Milei. Dotychczas prezydentowi udało się uniknąć wzrostu inflacji w ujęciu miesięcznym. Niemniej, pauperyzacja społeczeństwa postępuje. Spada też aktywność przemysłowa kraju.
Źródła:
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-68987998
Autor: Jan Paradowski
Boluarte zakazuje publikacji danych dotyczących ubóstwa
#Peru #Dina Boluarte #ubóstwo
Według danych opublikowanych przez INEI w 2023 ubóstwo w Peru wzrosło. W programie “Sin guión” Rosa Maria Palacios wypowiedziała się na temat raportu i oznajmiła, że prezydent Peru, Dina Boluarte nie była zadowolona z przedstawionych przez INEI danych i zakazała ich publikacji. Szef odpowiedzialny za INEI oznajmił, że w czasie rządów prezydenta Pedra Castillo poziom ubóstwa wzrósł z 25% do 27,5%, natomiast za 2023 wskaźnik ten szacuje się na aż 30%.
Źródła:
Autorka: Zuzanna Towarek
Zatrzymano brata i prawnika Diny Boluarte
#Peru #Dina Boluarte
Nakazano wstępne zatrzymanie Nicanora Boluarte w ramach prowadzonego przeciwko niemu śledztwa związanego z wykroczeniami takimi jak udział w organizacji kryminalistycznej. Wstępny nakaz aresztowania dotyczył także prawnika Diny Boluarte, Mates Castañedy. Wymiar sprawiedliwości zażądał ponadto między innymi przeszukania miejsc zamieszkania i przejęcia dokumentów związanych ze sprawą “Los waykis en la sombra”, która dotyczy w sumie 22 osób. Według prokuratury i División de Investigación de Alta Complejidad, organizacja miałaby być powiązana z Diną Boluarte, a na jej czele miałby stać jej brat Nicanor.
Źródła:
Autorka: Zuzanna Towarek
Katastrofalne powodzie dalej nawiedzają południe Brazylii
#Brazylia #powódź
Według władz Rio Grande do Sul, w wyniku ogromnych powodzi w stanie zginęło już 127 osób. Największa klęska żywiołowa w historii regionu dotknęła prawie 2 miliony osób, zmuszając je do opuszczenia swoich domów, a blisko 85% gmin w Rio Grande do Sul mierzy się ze szkodami. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców ostrzega, że powodzie naraziły na niebezpieczeństwo prawie 41 tysięcy uchodźców, głównie z Haiti i Wenezueli, którzy przebywają na południu Brazylii.
Źródła:
https://www.dw.com/es/brasil-127-muertos-y-2-millones-damnificados-por-inundaciones/a-69050825
Autorka: Joanna Wieczorek
Walka prezydenta z prokurator generalną
#Gwatemala #Bernardo Arévalo
W poniedziałek prezydent Gwatemali, Bernardo Arévalo, przedstawił kongresowi inicjatywę ustawodawczą skupioną na zmianie prawa regulującego prokuraturę krajową, która pozwoliłaby na usunięcie ze stanowiska prokurator Consueli Porras. Przeciwko tej reformie opowiedział się Trybunał Konstytucyjny, a na poświęconym jej głosowaniu w kongresie nie zebrało się kworum.
Prokurator Porras, oprócz prób niedopuszczenia Arévalo do objęcia władzy w zeszłym roku, jego zdaniem także “prześladuje i więzi tych, którzy ujawniają korupcję, jednocześnie ułaskawiając i uniewinniając tych, którzy kradną i oszukują ludzi”.
Źródła:
Autorka: Barbara Midziak
Żarty z tradycyjnego imienia lidera Guna w panamskiej telewizji
#Panama #ludność rdzenna
Dziennikarze jednej z najważniejszych panamskich stacji telewizyjnych, Telemetro, podczas omawiania wyników wyborów na deputowanych żartowali z imienia jednego z kandydatów z comarki Guna Yala – Iguaibiliguiny, znanego również jako Nele Kantule. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem, szczególnie wśród społeczności rdzennych kraju. Kongres Gunayala wydał w tej sprawie oficjalny komunikat, w którym apeluje o poszanowanie różnorodności kulturowej, wyraża swoje oburzenie zaistniałą sytuacją oraz podkreśla głębokie znaczenie, które niesie w sobie większość imion kultury Gunadule.
Źródła:
https://www.instagram.com/p/C6yni4_r43q/
Autorka: Barbara Midziak
Korekta tekstów: Klaudia Dink
Autorami są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.