W tym tygodniu przybliżamy nie tylko obchody Dnia Kobiet w Ameryce Łacińskiej, ale także m.in. protesty ekologiczne w Peru czy zaostrzenie reżimu w więzieniach w Argentynie. Zapraszamy do lektury!
Znamy datę wyborów w Wenezueli
#Wenezuela #wybory prezydenckie #María Corina Machado #Hugo Chávez #Nicolás Maduro
Wybory prezydenckie odbędą się 28 lipca, czyli w dzień urodzin Cháveza. Z kolei Narodowa Rada Wyborcza ogłosiła datę wyborów w rocznicę śmierci Cháveza (5 marca). Osoby chcące być kandydatami w wyborach, muszą się zarejestrować pomiędzy 21 a 25 marca. Główna kandydatka opozycji, Maria Corina Machado, na razie nie została dopuszczona do wyborów. Jednak rozpoczęła ona kampanię, aby spróbować wywrzeć presję na Maduro i tym samym uzyskać możliwość wystartowania w wyborach.
Źródła:
https://elpais.com/america/2024-03-05/venezuela-anuncia-la-celebracion-de-elecciones-para-el-28-de-julio-el-dia-del-nacimiento-de-chavez.html
https://www.bbc.com/mundo/articles/cw8z3w2j16yo
Autorka: Dorota Burdyszek
Premier Peru poddaje się do dymisji po publikacji kompromitujących nagrań
#Peru #dymisja
W środę zaprzysiężony został nowy premier Peru, Gustavo Adrianzén. Adrianzén objął urząd po tym jak jego poprzednik, Alberto Otárola, został oskarżony o korupcję i poddał się do dymisji. Do dymisji przyczyniło się opublikowanie nagrań, na których Otárola miał obiecać swojej byłej partnerce, 25 letniej Yaziré Pinedo, otrzymanie stanowiska asystentki administracyjnej w Ministerstwie Obrony. Jego miejsce zajął Adrianzén, prawnik i minister sprawiedliwości w rządzie byłego prezydenta Ollanty Humaly.
Źródła:
https://www.dw.com/es/perú-alberto-otárola-renuncia-tras-escándalo-por-audios/a-68449809
https://www.youtube.com/watch?v=GdKidsfTfgY
Autorka: Klaudia Dink
Protestujący wyważyli drzwi do Pałacu Prezydenckiego
#Meksyk #protesty #Andrés Manuel López Obrador #Ayotzinapa
W środę odbyły się protesty przed Pałacem Prezydenckim w stolicy Meksyku. Protestujący zgromadzili się, aby po raz kolejny domagać się sprawiedliwości w sprawie zaginięcia 43 studentów w stanie Guerrero, do którego doszło we wrześniu 2014 roku. Manifestujący skonfrontowali się ze strażnikami i wyłamali drzwi budynku. Do wszystkiego doszło, kiedy prezydent kraju wygłaszał swoje codziennie przemówienie. Później AMLO nazwał zdarzenie “prowokacją”.
Do znanej jako Ayotzinapa sprawy doszło prawie 10 lat temu w mieście Iguala w stanie Guerrero na południu Meksyku, kiedy zaginęło 43 studentów z Escuela Rural Normal de Ayotzinapa. Escuela Rural Normal jest męską, publiczną szkołą wyższą, do której uczęszcza przede wszystkim młodzież z rodzin o niskich dochodach, zaangażowana w walkę społeczną.
W wrześniu 2014 studenci przygotowywali się do wyjazdu do stolicy kraju, aby wziąć udział w obchodach rocznicy masakry w Tlatelolco. Według pierwszej wersji wydarzeń, podtrzymywanej przez lata przez władze Meksyku, studenci mieli zostać uprowadzeni przez grupy przestępcze z regionu. Z czasem okazało się jednak, że w sprawę były zamieszane także same służby państwowe. Do tej pory los młodzieży nie jest jasny; odnaleziono zwłoki tylko 3 osób z grupy. Natomiast członkowie ich rodzin oraz prawnicy reprezentujący sprawę byli m.in. podsłuchiwani przez system Pegazus.
Źródła:
https://www.dw.com/es/manifestantes-derriban-puerta-de-palacio-presidencial-en-méxico/a-68457360
https://animalpolitico.com/sociedad/ayotzinapa-normalistas-tiran-puerta-palacio-nacional-amlo
Autorka: Klaudia Dink
Władze Chile badają zabójstwo byłego wenezuelskiego oficera
#Chile #Wenezuela #zabójstwo
Pierwszego marca, niedaleko jednej z najuboższych dzielnic Santiago, znaleziono zwłoki poszukiwanego Ronalda Ojedy. Były wenezuelski oficer został porwany z domu przez mężczyzn przebranych za chilijskich policjantów. O udział w zabójstwie podejrzewa się wenezuelską grupę przestępczą El Tren de Aragua. Ojeda był otwartym krytykiem reżimu Maduro. W 2018 roku zbiegł z więzienia w ojczyźnie, gdzie oskarżano go o zdradę. Morderstwem zainteresowały się najwyższe władze Chile, które mierzą się z rosnącą przestępczością.
Źródła:
https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/03/06/chile-emitio-ordenes-de-captura-internacional-para-los-sospechosos-del-secuestro-y-asesinato-del-ex-militar-venezolano/
https://elpais.com/chile/2024-03-03/el-movil-del-secuestro-y-homicidio-la-principal-duda-del-crimen-en-chile-contra-el-exmilitar-venezolano-ronald-ojeda.html
Autor: Jan Paradowski
Gubernator Santa Fe narzuca ostrzejszy reżim w więzieniach
#Argentyna #przestępczość
Metody walki z przestępczością Nayiba Bukele dotarły do Argentyny. Gubernator Santa Fe, Maximillano Pullaro, zaostrzył warunki, w których przetrzymywani są gangsterzy w więzieniach, chwaląc się ów krokiem w mediach społecznościowych. Stolica prowinicji, Rosario, wyróżnia się pięciokrotnie wyższą przestępczością od krajowej średniej. Ostatnio doszło tam do dwóch ataków z bronią na taksówkarzy i na transport więzienny. Prezydent Javier Milei pochwalił sposób walki z przestępczością Pullaro. Prezydent nierzadko ciepło wyrażał się o metodach stosowanych przez Bukele w Salwadorze.
Źródła:
https://www.abc.es/internacional/argentina-comienza-emular-estilo-bukele-carceles-20240307091010-nt.html
https://www.rfi.fr/en/international-news/20240308-argentina-s-most-violent-city-puts-narcos-on-notice
https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20240307-gobernador-argentino-es-cuestionado-por-bukelizar-su-lucha-contra-el-narco
Autor: Jan Paradowski
María Machado oskarża Lulę da Silvę o popieranie nadużyć Maduro
#María Corina Machado #Luiz Inácio Lula da Silva #Nicolás Maduro
María Corina Machado odpowiedziała na zawoalowaną krytykę Luli da Silvy. Machado, mimo bycia kandydatką opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich w Wenezueli, nie może w nich oficjalnie uczestniczyć. Lula, w oczywistym nawiązaniu do Machado, wspominał, że kiedy on nie mógł wystartować w wyborach prezydenckich w Brazylii w 2018 r., zamiast „użalać się nad sobą”, wyznaczył innego kandydata, Fernando Hadada. Machado opublikowała za pośrednictwem portalu X wpis, w którym w ostry sposób odpowiedziała na słowa Luli — „Użalam się nad sobą, Prezydencie Lula? (…) Walczę o to, żeby głos milionów Wenezuelczyków, którzy zagłosowali na mnie w prawyborach, miał znaczenie. Pan z kolei popiera nadużycia autokraty, który narusza Konstytucję.” Lula oznajmił w tą środę również, że cieszy się z oficjalnego ogłoszenia daty wyborów prezydenckich w Wenezueli.
Źródła:
https://www.infobae.com/venezuela/2024/03/06/maria-corina-machado-respondio-a-las-criticas-de-lula-da-silva-convalida-los-atropellos-de-un-autocrata/
Autorka: Joanna Wieczorek
Antyrządowe protesty w obronie lasów
#Peru #protesty #ochrona środowiska #ochrona przyrody
Władze Peru przygotowały reformę, którą aktywiści i protestujący ochrzcili mianem “Ley Antiforestal” (“Ustawy Antyleśnej”). Rozluźnia ona obowiązujące dotychczas w kraju normy dotyczące wycinki drzew, potencjalnie mogąc doprowadzić do masowych wycinek, również w regionie peruwiańskiej Amazonii. Wśród protestujących znaleźli się głównie ludzie młodzi i przedstawiciele społeczności rdzennych. Mobilizacja społeczna była widoczna w aż 15 regionach kraju. Głównymi hasłami słyszanymi na ulicach były “Sin bosques no hay agua, sin bosques no hay vida” (“Bez lasów nie ma wody, bez lasów nie ma życia”) czy “La selva no se vende, la selva se defiende” (“Selwy się nie sprzedaje, selwę się broni”).
Źródła:
https://www.infobae.com/peru/2024/03/07/marchas-contra-el-congreso-ciudadania-exige-derogacion-de-ley-antiforestal-y-rechazan-intento-de-control-de-la-jnj/?fbclid=IwAR207nQd9MGy1ctCdmh1dtaipVJDKD1Wdk3O9AuTp7ku9JMPE81SkE7dtsQ
Más de diez ciudades del Perú expresaron su rechazo a la “Ley Antiforestal”
Autorka: Barbara Midziak
Szósta rocznica śmierci 41 dziewczynek w płomieniach
#Gwatemala
8 marcy w Gwatemali to nie tylko Dzień Kobiet – to również rocznica tragedii z 2017 roku, za którą nadal nikt nie poniósł odpowiedzialności. Ponad 100 dzieci zdecydowała się tego dnia na masową ucieczkę z prowadzonego przez państwo swego rodzaju sierocińca/ochronki Hogar Seguro Virgen de la Asunción w którym od lat dochodziło do poważnych naruszeń praw przebywających tam dzieci. Policja i ochrona ośrodka nie dopuściły do ucieczki i zamknęły dzieci w dwóch salach – chłopców w audytorium, a 56 dziewcząt w małej salce lekcyjnej. Po wielu godzinach w zamknięciu, bez jedzenia, wody i możliwości skorzystania z toalety, dziewczynki zaczęły coraz głośniej protestować i domagać się wypuszczenia na wolność. W końcu, któraś z nich postanowiła wzniecić ogień, mając nadzieję, że to zmusi władze do otwarcia drzwi. Tak się jednak nie stało. Drzwi zostały otwarte dopiero po 9 minutach. 41 dziewczynek zginęło w płomieniach lub od poparzeń, reszcie do końca życia pozostaną blizny – tak fizyczne, jak psychiczne.
Źródła:
https://www.nytimes.com/2019/02/14/world/americas/guatemala-shelter-fire-trial.html
Autorka: Barbara Midziak
Dzień Kobiet w Ameryce Łacińskiej
#feminicidios #feminizm #Argentyna #Chile #Brazylia
Dzień Kobiet w Polsce najczęściej ogranicza się do symbolicznego kwiatka i spędzenia miłego czasu z drugą połówką. Dzień Kobiet w Ameryce Łacińskiej to okazja do wielotysięcznych marszy i protestów w walce o równość praw i koniec przemocy wobec kobiet. Nie inaczej było i tym razem. Protesty w Argentynie w tym roku przekształciły się w manifestację przeciwko Javierowi Milei (negującemu w swojej kampanii wyborczej przemoc motywowaną płcią). W Chile manifestacja przebiegła w spokojnym i wesołym nastroju. W tłumie oprócz młodych kobiet można było dostrzec wiele matek z dziećmi. Na manifestacjach w Brazylii pojawiał się temat zawieszenia broni w Strefie Gazy.
Źródła:
https://elpais.com/america/2024-03-09/el-feminismo-de-latinoamerica-inunda-las-calles-contra-la-violencia-de-genero-y-la-ofensiva-ultraconservadora.html
Autorzy tekstów są członkami Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.