Iberonews 2021-12-21

Przed Wami kolejny #Iberonews. Czytajcie i komentujcie:

#CHILE

Gabriel Boric nowym prezydentem Chile.

W niedzielę 19 grudnia odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Chile. Ponad 8 milionów Chilijczyków udało się do urn, by wybrać przyszłego prezydenta kraju. Po podliczeniu wszystkich głosów, przewagą 55,87% lewicowy kandydat Gabriel Boric zwyciężył ze swoim przeciwnikiem José Antonio Kasta, który zdobył 44,13% głosów. Kast był zwycięzcą pierwszej tury z 21 listopada.

35-letni Boric, najmłodszy prezydent w historii Chile, który obejmie urząd w marcu 2022 roku, będzie również pierwszym prezydentem nie będącym częścią dwóch wielkich bloków (centrolewicy i centroprawicy), które dzieliły władzę w kraju od czasu upadku dyktatury Augusta Pinocheta i powrotu do demokracji w 1990 roku.

„Będę prezydentem wszystkich Chilijczyków. Musisz w końcu zrozumieć, że umowy muszą być zawierane z ludźmi, a nie tylko między czterema ścianami” – powiedział prezydent-elekt podczas telewizyjnej telekonferencji z Sebastiánem Piñerą, ustępującym prezydentem. Boric zapewnił, że „kraj wydobywa z siebie to, co najlepsze, gdy jesteśmy zjednoczeni” i dodał: „Musimy postępować odpowiedzialnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Musimy rozwijać się ekonomicznie (…) gwarantując tym samym każdemu spokojne i bezpieczne życie”.

Pokonany skrajnie prawicowy kandydat José Antonio Kast pogratulował wygranej swojemu rywalowi: „Zasługuje na cały nasz szacunek. Wygrał uczciwie, a wielu Chilijczyków mu zaufało. Mamy nadzieję, że to będzie dobry rząd”.

Po ogłoszeniu wyników wyborów tłumy Chilijczyków zebrały się masowo, aby świętować zwycięstwo Borica na placach różnych miast, zwłaszcza na słynnym Plaza Baquedano w Santiago de Chile, epicentrum protestów w październiku 2019 roku.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59722345

https://www.abc.es/internacional/abci-izquierdista-boric-gana-elecciones-chile-mas-55–por-ciento-votos-202112192339_noticia.html

https://cnnespanol.cnn.com/2021/12/19/gabriel-boric-gana-elecciones-presidenciales-en-chile-minuto-a-minuto-derrota-jose-kast-orix/

#LATAM

Grupa GAIA: “Każdego dnia Stany Zjednoczone wysyłają do Ameryki Łacińskiej 35 kontenerów plastikowych odpadów.”.

Według danych zaczerpniętych z USA Trade Online, amerykańskiej bazy danych o wolnym handlu międzynarodowym, opublikowanych przez Global Alliance for Incinerator Alternatives (GAIA), w okresie od stycznia do sierpnia 2020 r. ze Stanów Zjednoczonych do 15 krajów Ameryki Łacińskiej trafiły 44 173 tony odpadów z tworzyw sztucznych.

Ponad 70 organizacji ekologicznych z całego świata podpisało opublikowane w czwartek oświadczenie, w którym odrzuca transgraniczny handel plastikowymi odpadami do Ameryki Łacińskiej i żąda, aby Stany Zjednoczone, największy światowy eksporter tysięcy ton tego niebiodegradowalnego materiału, zagospodarowały go na swoim terytorium.

Według oświadczenia GAIA, Meksyk, Salwador i Ekwador są krajami o najwyższym ryzyku zanieczyszczenia plastikiem, jako główni importerzy odpadów z tworzyw sztucznych w regionie.

“Ameryka Łacińska nie jest wysypiskiem śmieci. Odrzucamy transgraniczny handel odpadami z tworzyw sztucznych na terytoriach Globalnego Południa” – tak brzmi nagłówek publicznego oświadczenia GAIA, które popiera około 70 organizacji z całego świata.

Wśród nich są Acción Ecológica z Ekwadoru, Alianza Basura Cero z Chile, Nipe Fagio z Tanzanii oraz kilka organizacji z USA, takich jak Community Research. Dokument ten podpisały również europejskie i australijskie organizacje ekologiczne.

“Organizacje, które stosują się do tego oświadczenia, (…) są czujne wobec zagrożenia, że Ameryka Łacińska stanie się rosnącym celem dla globalnych odpadów z tworzyw sztucznych, po tym jak Chiny zatrzymały w 2018 r. ich import, aby chronić swoje terytorium przed zanieczyszczeniem” – głosi deklaracja.

https://www.elespectador.com/ambiente/estados-unidos-envia-35-contenedores-diarios-de-basura-plastica-a-america-latina/

https://www.elcomercio.com/actualidad/mundo/eeuu-encia-basura-plastica-latinoamerica.html

https://www.no-burn.org/declaracion-publica-rechazamos-comercio-transfronterizo-de-desechos-plasticos/

#MEKSYK #WENEZUELA

Meksyk wprowadza wizy dla Wenezuelczyków, aby ograniczyć migrację do USA.

Według danych rządowych Meksyku przepływy migracyjne z Wenezueli wzrosły o ponad 1000% w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r., w porównaniu z tym samym okresem w poprzednich pięciu latach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Segob) opublikowało w piątek porozumienie w sprawie wiz dla obywateli Wenezueli, po stwierdzeniu wzrostu liczby migrantów trafiających do USA. Rząd meksykański uzasadnia decyzję argumentem, że ponad jedna trzecia Wenezuelczyków, którzy przybyli do Meksyku od stycznia do września tego roku, zrobiła to w ramach “nieregularnego tranzytu do kraju trzeciego”.

Meksyk zawiesił również ostatnio umowy o ruchu bezwizowym z Brazylią i Ekwadorem.

W ostatnich latach nasilił się tranzyt migrantów przez Meksyk. Według danych rządowych, od stycznia do września w Meksyku wykryto ponad 190 000 osób bez dokumentów, czyli trzykrotnie więcej niż w 2020 roku, a około 74 300 zostało deportowanych.

W październiku ubiegłego roku Meksyk osiągnął nowy rekord w liczbie wniosków o azyl – ponad 100 000, według danych Meksykańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom (Comar). W ciągu pierwszych 10 miesięcy roku liczba wniosków wzrosła trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., kiedy to odnotowano blisko 41 tys. wniosków. ONZ szacuje, że około sześć milionów Wenezuelczyków opuściło w ostatnich latach swój kraj, który pogrążył się w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym.

https://elpais.com/mexico/2021-12-18/mexico-exigira-visa-a-los-venezolanos-para-frenar-la-migracion-a-estados-unidos.html

https://www.elespectador.com/mundo/america/visas-para-venezolanos-que-van-a-mexico-para-frenar-la-migracion-a-ee-uu/

https://www.larepublica.co/globoeconomia/mexico-pedira-visa-a-turistas-venezolanos-para-intentar-frenar-migracion-a-eeuu-3279015

 #WENEZUELA

Brak prądu w 20 z 23 stanach Wenezueli.

W ubiegły piątek po godzinie drugiej w nocy większość stanów Wenezueli zostało pozbawionych prądu. Néstor Reverol, minister energii elektrycznej, stwierdził, że był to wynik “zbrodniczego ataku” na hydroelektrownię w Guri, która zaopatruje w energię 80% kraju. Rząd nie podał jednak więcej informacji na temat skali problemu.

Reverol wskazał, że jest to wina tych samych sił, które doprowadziły do blackoutu w 2019 roku, kiedy kraj na tydzień został sparaliżowany. Wtedy prezydent Nicolas Maduro oskarżył o atak Stany Zjednoczone. Ta narracja jest wciąż utrzymywana przez rząd. Mniej niż miesiąc temu państwowa telewizja VTV wyemitowała kreskówkę o superbohaterze “Súper Bigote” (“Super Wąs”), który wyraźnie przypomina głowę kraju i ratuje Wenezuelę przed blackoutem wywołanym przez Biały Dom. Przeciwna takiemu dyskursowi jest opozycja, która za obecny stan rzeczy obwinia korupcję, błędy w zarządzaniu oraz brak prawidłowej konserwacji i inwestycji w infrastrukturę.

Lokalne media poinformowały, że blackout dotknął przynajmniej 20 z 23 stanów Wenezueli. Przerwa w dostawie prądu trwała około czterech godzin, ale mieszkańcy niektórych części Caracas i regionów wewnątrz kraju nie miało dostępu do prądu jeszcze w piątek rano. 

Mieszkańcy Wenezueli są przyzwyczajeni do przerw w dostawach prądu, które zdarzają się tam regularnie, zwłaszcza na prowincji. Kryzys dostaw energii elektrycznej trwa tam już od ponad dekady.

https://www.infobae.com/america/venezuela/2021/12/17/un-nuevo-apagon-general-dejo-a-oscuras-a-casi-toda-venezuela/

https://elpais.com/internacional/2021-12-17/un-fallo-de-energia-deja-sin-luz-a-al-menos-19-de-los-23-estados-de-venezuela.html

#CHILE

W wieku 99 lat umiera Lucía Hiriart, wdowa po Augusto Pinochecie.

W czwartek 16 grudnia, 15 lat po śmierci generała Augusto Pinocheta (10 grudnia 2006 roku), zmarła w swojej rezydencji w Santiago de Chile Lucía Hiriart Rodríguez, jego była małżonka, pierwsza dama w latach 1973-1990. Miała 99 lat. Informację podała do wiadomości publicznej jej wnuczka, Karina Pinochet.

Za życia Hiriart wzbudzała silne kontrowersje ze względu na wpływ, jaki miała na decyzje męża oraz na zgromadzony w rodzinie majątek.

Jej śmierć nastąpiła zaledwie kilka dni przed wyborami prezydenckimi w kraju, w których kandydatami byli: Gabriel Boric, ostro potępiający militarną przeszłość Chile oraz José Antonio Kast – zwolennik generała Pinocheta. Kast po otrzymaniu wiadomości o śmierci wdowy po Pinochecie stwierdził, iż „wydaje się niewiarygodne”, że śmierć ta nastąpiła w tym samym dniu, co zamknięcie kampanii przed drugą turą wyborów. Natomiast Boric oznajmił wprost na Twitterze: „Lucía Hiriart zmarła bezkarnie, nigdy nie odpowiadając za ból i podziały, jakie spowodowała w naszym kraju. Kieruję głębokie wyrazy szacunku dla wszystkich ofiar dyktatury – dyktatury, której Hiriart była częścią. Nie zamierzam celebrować bezkarności. Nadszedł czas, aby zacząć pracować na rzecz sprawiedliwości i godnego życia, bez uciekania się do prowokacji i przemocy”.

W ciągu kilku minut od wiadomości, główny plac w centrum Santiago zapełnił się manifestującym tłumem, który świętował śmierć Hiriart, uznając ją za symboliczny koniec pewnej epoki dla Chile.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59687990

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211217-muere-luc%C3%ADa-hiriart-viuda-del-exdictador-chileno-augusto-pinochet

https://www.elmundo.es/internacional/2021/12/16/61bb9fb6e4d4d8467a8b4652.html

#BRAZYLIA

Co najmniej 17 milionów zwierząt mogło zginąć w pożarach w 2020 r.

Nawet 16,9 miliona kręgowców, w tym jaszczurek, ptaków i naczelnych mogło zginąć w pożarach na obszarze rozlewisk Pantanal w Brazylii według badań opublikowanych w ubiegły czwartek w czasopiśmie “Scientific Reports”. Eksperci z Instytutu Ochrony Bioróżnorodności Chico Mendes zaraz po pożarze przemierzyli ok. 114 km zbierając próbki szkieletów. Odnaleźli zwłoki 302 osobników i zdołali określić gatunki większości z nich. Na podstawie tych danych, oszacowali ile zwierząt mogło zginąć na pozostałych obszarach dotkniętego pożarami Pantanalu. 

Według obliczeń od stycznia do listopada 2020 r. na 39 030 km kwadratowych spalonych terenów zginęło ok. 13-18 mln małych kręgowców (jaszczurki, ptaki i gryzonie) i ok. 600 tys – 1,2 mln średnich i dużych kręgowców. Naukowcy podkreślają, że szacunki nie uwzględniają jednak zwierząt, które poniosły śmierć później, w wyniku utraty siedlisk. 

„Utrata 17 milionów zwierząt w brazylijskim Pantanal to tragedia, która powinna wstrząsnąć światem” – powiedział jeden z autorów badań, Fernando Tortato. Badanie stwierdza, że ubiegłoroczne pożary miały „katastrofalny wpływ” na rozlewiska Pantanal i podkreśla potrzebę zapobiegania podobnym tragediom.

https://www.dw.com/es/incendios-en-el-pantanal-de-brasil-dejaron-casi-17-millones-de-animales-muertos/a-60153602

https://cnnespanol.cnn.com/2021/12/16/17-millones-animales-murieron-incendios-forestales-brasil-2020-trax/

https://observador.pt/2021/12/17/quase-17-milhoes-de-vertebrados-terao-morrido-nos-incendios-do-pantanal-do-brasil/ 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *