Iberonews 2021-12-14

Przed Wami kolejne zestawienie #Iberonews, zapraszamy do czytania!

#CHILE

Chile legalizuje małżeństwa jednopłciowe.

Chilijski Kongres zatwierdził w ubiegły wtorek projekt ustawy, która pozwala osobom tej samej płci na zawieranie małżeństw. Najpierw zagłosował Senat popierając ustawę 21 głosami za, przy 8 głosach przeciw; 3 osoby wstrzymały się od głosu. Następnie posłowie Izby Deputowanych przegłosowali projekt ustawy (82 osób za, 20 przeciw i 2 wstrzymały się od głosu).

Już w czwartek ustawa została podpisana przez prezydenta Sebastiána Piñerę. Pierwszy projekt ustawy został przedstawiony przez byłą prezydent kraju, Michelle Bachelet, w 2017 roku, ale utknął w Kongresie przez brak zainteresowania posłów i senatorów. W czerwcu tego roku konserwatywny Piñera zaskoczył wszystkich popierając inicjatywę i obiecując przyspieszenie prac nad ustawą.

Nowa ustawa pozwoli na zmianę artykułu nr 102 chilijskiego Kodeksu Cywilnego, według którego małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Dodatkowo pary zyskają możliwość adopcji dzieci i uznane prawnie będą także małżeństwa jednopłciowe zawarte poza granicami Chile.

Chile jest już siódmym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Pary jednopłciowe mogą wstępować w związki małżeńskie również w Argentynie, Brazylii, Kolumbii, Urugwaju, Ekwadorze, Kostaryce. Możliwe jest to również w niektórych stanach Meksyku.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59555214

https://www.dw.com/es/congreso-chileno-aprueba-el-matrimonio-igualitario/a-60049206

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211210-ley-matrimonio-igualitario-chile-pinera

#MEKSYK

Przynajmniej 55 ofiar po wypadku ciężarówki przewożącej migrantów.

W ubiegły czwartek w stanie Chiapas doszło do wypadku ciężarówki, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 55 osób, a ponad 100 zostało rannych. Pojazdem podróżowali migranci w większości pochodzący z Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru, którzy przybyli do Meksyku kilka dni wcześniej. 

Ciężarówka kierująca się w stronę Puebla nie była przystosowana do przewozu osób. Wycięto w niej dziury, żeby  ponad 160 stłoczonych pasażerów mogło oddychać. Przy zbyt szybkim wejściu w zakręt pojazd przewrócił się i uderzył w kładkę dla pieszych. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia. Na wypadek pospieszył oddział Czerwonego Krzyża, strażacy, a także okoliczni mieszkańcy, którzy pomagali przewozić rannych do szpitali.

Meksyk stał się centrum kryzysu migracyjnego. Tysiące mieszkańców Ameryki Centralnej próbuje przedostać się do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia, uciekając przed przemocą, biedą czy konsekwencjami klęsk żywiołowych. Władze Meksyku starają się to im uniemożliwić, dlatego migranci często próbują przekroczyć granicę korzystając z nielegalnych usług przewozu kontrolowanych przez mafię. Od stycznia do października 2021 r. na terenie Meksyku zatrzymano 228 115 migrantów i deportowano 82 627 z nich.

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211210-mexico-migrantes-accidente-camion-crisis

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59614936

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59603693

#NIKARAGUA

„Boże Narodzenie bez więźniów politycznych”: apel Nikaraguańczyków o uwolnienie 171 osób uwięzionych przez reżim Daniela Ortegi.

Już czwarty rok z rzędu nikaraguańska opozycja organizuje kampanię pod hasłem „Boże Narodzenie bez więźniów politycznych”. Tym razem kampania ma na celu uwolnienie 171 osób przebywających w więzieniach Daniela Ortegi. Kampania jest prowadzona przez opozycyjny Sojusz Obywatelski na rzecz Sprawiedliwości i Demokracji (hiszp. La Alianza Cívica por la Justicia y la Democracia), który zachęcił w swoim oświadczeniu mieszkańców Nikaragui, Nikaraguańczyków przebywających za granicą, wszelkie organizacje praw człowieka oraz społeczność międzynarodową do przyłączenia się i proklamowania akcji. 

Wielu z zatrzymanych to osoby, które nadal znajdują się w areszcie od czasów protestów z kwietnia 2018 roku, spowodowanych reformą w systemie ubezpieczeń społecznych, które trwały kilka miesięcy, a ich punktem kulminacyjnym było uznanie rządu Nikaragui za nielegalny. Protesty wspierane były m.in. przez Stany Zjednoczone. Ortega finalnie cofnął wspomnianą reformę, niemniej nie zatrzymało to fali protestów, w wyniku których doszło do licznych represji i zatrzymań.

Również co najmniej 43 osoby trafiły do aresztu od 28 maja br., kiedy to reżim sandinistów rozwinął falę represji celem wykluczenia opozycji z udziału w wyborach, które odbyły się 7 listopada. Z tej grupy 7 osób miało kandydować do prezydentury w tychże wyborach. Uznaje się, że 15 osób zostało uwolnionych kilka dni po aresztowaniu, jednak 28 osób nadal pozostaje zatrzymanych.

W samej Nikaragui kampania „Boże Narodzenie bez więźniów politycznych” została zainicjowana w grudniu 2018 roku, kiedy to donoszono o 674 więźniach reżimu Ortegi, zatrzymanych głównie w związku z kwietniowymi protestami. Sama idea tejże kampanii została rozwinięta jednak wiele lat wcześniej przez kubańską organizację Los Plantados, która za nadrzędny cel obrała sobie podtrzymywanie historii i pamięci o osadzonych więźniach reżimu Fidela Castro, manifestując to przy okazji spotkań w Miami przy ulicy 8 z mieszkającymi tam Kubańczykami, podczas których m.in. domagano się uwolnienia przeciwników Castro. 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/12/11/navidad-sin-presos-politicos-el-clamor-en-nicaragua-para-liberar-a-171-personas-encarceladas-por-el-regimen-de-daniel-ortega/

https://www.confidencial.com.ni/politica/promueven-cuarta-campana-navidad-sin-presos-politicos/

https://www.infobae.com/opinion/2018/12/22/navidad-sin-presos-politicos/

#URUGWAJ

Urugwaj gospodarzem sesji Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka w 2022 roku.

W piątek 10 grudnia wiceprezydent Urugwaju, Beatriz Argimón, ogłosiła, że Urugwaj będzie gospodarzem sesji Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka (przyp. autonomiczny organ sądowniczy Organizacji Państw Amerykańskich, OEA, z siedzibą w San José w Kostaryce) w 2022 roku. Informacja została podana podczas celebracji organizowanych w Montevideo z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego właśnie 10 grudnia.

Ricardo Pérez Manrique, urugwajski sędzia, były prezes Sądu Najwyższego Urugwaju i przewodniczący-elekt Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka, podkreślił, że Urugwaj utrzymywał, z wyjątkiem okresu dyktatorskiego 1973-1985, ustrój demokratyczny i zawsze był wielkim sojusznikiem Trybunału. Dodał także: „Jednym z działań, które zaproponujemy, będzie zwiększenie roli sądu w zakresie kontroli wykonywania wyroków”. Pérez Manrique odniósł się przy tym do obecnej sytuacji na kontynencie amerykańskim, stwierdzając, że jest ona „skomplikowana i niepokojąca”, ponieważ „mamy kolejne doświadczenia z tzw. demokracjami niedoskonałymi i krajami, których rządy przekształcają się w autorytarne”.

18 listopada br. Trybunał oficjalnie wyznaczył Pereza Manrique na nowego przewodniczącego, a kolumbijczyka Humberto Sierra Porto mianował wiceprzewodniczącym. Oboje rozpoczną swój mandat 1 stycznia 2022 roku, a zakończą 31 grudnia 2023 roku.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/12/11/uruguay-acogera-sesiones-de-la-corte-interamericana-de-derechos-humanos-en-2022/

https://www.efe.com/efe/america/politica/uruguay-acogera-sesiones-de-la-corte-interamericana-derechos-humanos-en-2022/20000035-4695503

https://www.lr21.com.uy/comunidad/1453414-ricardo-perez-manrique-es-el-nuevo-presidente-de-la-corte-interamericana-de-derechos-humanos

#MEKSYK

Zmarł Vicente Fernández, ostatni wielki meksykański muzyk gatunku ranchera.

Vicente Fernández, ostatni wielki meksykański mariachi, zmarł w niedzielę w wieku 81 lat, po miesiącach spędzonych w szpitalu w Guadalajarze po poważnym upadku na swoim ranczu.

W swojej 50-letniej karierze sprzedał ponad 65 milionów płyt, nakręcił 25 filmów i zdobył osiem nagród Latin Grammy. „Chente” miał specyficzny styl śpiewania pieśni ranchera, najbardziej charakterystycznej muzyki Meksyku, który był jednocześnie potężny, a zarazem łagodny.

W 2002 roku Fernández został uhonorowany gwiazdą na Hollywood Walk of Fame. Jego największe przeboje to „Volver, volver”, „Hermoso cariño”, czy „Por tu maldito amor”.

https://www.elespectador.com/entretenimiento/gente/murio-vicente-fernandez-el-charro-mas-querido-a-los-81-anos/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-37473257

https://www.caracoltv.com/actualidad/adios-a-una-leyenda-de-la-musica-muere-vicente-fernandez-aqui-detalles-de-su-trayectoria-musical

#NIKARAGUA

Nikaragua zrywa stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

„Na świecie są tylko jedne Chiny” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Nikaragui.

W komunikacie odczytanym przez ministra Denisa Moncadę rząd Daniela Ortegi ogłosił decyzję o zerwaniu wieloletnich więzi dyplomatycznych z Tajwanem, aby zapewnić sobie lojalność wobec Pekinu.

Rząd Nikaragui nawiązał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, odsuwając się od Chin, w latach 90-tych, gdy do władzy doszła Violeta Chamorro, po pokonaniu w wyborach sandinistowskiego reżimu Daniela Ortegi.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych pochwaliło decyzję Nikaragui i przywróciło stosunki dyplomatyczne z krajem. Tajwan ze swojej strony określił decyzję Nikaragui jako „bolesną”, jak podaje agencja prasowa Reuters.

Decyzja Nikaragui pozostawia Tajwan z zaledwie 14 formalnymi sojusznikami dyplomatycznymi, co oznacza spadek z uprzednich 21, przed objęciem urzędu przez tajwańską prezydent Tsai Ing-wen w maju 2016 roku.

Honduras, Gwatemala i Belize są ostatnimi sojusznikami Tajwanu w Ameryce Środkowej. Jednakże nowo wybrana prezydent Hondurasu Xiomara Castro, która obejmie urząd 27 stycznia, zobowiązała się w trakcie swojej kampanii do zerwania stosunków z Tajwanem na rzecz Pekinu, choć od czasu wyboru nie powtórzyła tej obietnicy.

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211210-nicaragua-relaciones-taiwan-china-diplomacia

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59603623

https://www.latimes.com/espanol/internacional/articulo/2021-12-10/nicaragua-rompe-relaciones-con-taiwan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *