Roda de Capoeira uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości

Dzisiaj, 26 listopada, podczas 9. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Paryżu Roda de Capoeira oficjalnie została uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Capoeira jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brazylii na świecie jest manifestacją kultury afro-brazylijskiej, łączącą w sobie elementy walki, tańca, sportu i sztuki.

W delegacji reprezentującej Brazylię znalazła się prezydent Narodowego Instytutu Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego (IPHAN) Jurema Machado oraz dyrektor Departamentu Dziedzictwa Niematerialnego (DPI-Iphan) Célia Corsino, które przedstawiły komisji UNESCO pełną dokumentację dotyczącą capoeiry. Podkreślały przede wszystkim wpływ tej sztuki walki na ludność pochodzenia afrykańskiego – tworzenie fundamentów tej społeczności i jej solidarności w czasie, kiedy była szczególnie dyskryminowana.

Capoeira pochodzi z XVII wieku i została zapoczątkowana przez afrykańskich niewolników jako forma wyzwolenia się spod panowania kolonizatorów. Natomiast Roda de Capoeira (koło tworzone przez ludzi praktykujących capoeirę) jest uznawana za szczególny rytuał, podkreślający solidarność, przyjaźń, hierarchię i zasady etyczne wywodzące się z tradycji afro-brazylijskiej. Jest to szczególnie istotne wydarzenie dla społeczności pochodzenia afrykańskiego, podkreśla także udział jej zwyczajów w kształtowaniu się kultury i społeczeństwa brazylijskiego.

Obecnie capoeira jest praktykowana w 160 państwach świata, co jest widocznym świadectwem promocji dziedzictwa afro-brazylijskiego. Zostało to również zauważone i docenione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Źródła:

http://www.cultura.gov.br/noticias-destaques/-/asset_publisher/OiKX3xlR9iTn/content/id/1230394

http://portal.iphan.gov.br/portal/montarDetalheConteudo.do?id=18713&sigla=Noticia&retorno=detalheNoticia

2 thoughts on “Roda de Capoeira uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *