Cimavax, czyli milowy krok dla amerykańsko-kubańskiej współpracy medycznej

Nowy innowacyjny lek wyprodukowany przez kubańskich uczonych, Cimavax, w ciągu najbliższych trzech lat aplikowany będzie grupie pacjentów chorych na raka z Instytutu Roswell Park w Buffalo w Stanach Zjednoczonych. Wypróbowanie kubańskiej szczepionki w USA umożliwiła autoryzacja amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) – podają lokalne media. Na Kubie lek ten dozwolony jest już od 2011 roku (i dostępny dla mieszkańców za darmo!).

Badania sprawdzają nowatorską szczepionkę pod kątem stosowania go w kombinacji farmaceutycznej z innym lekiem wpływającym na odporność systemu autoimmunologicznego o nazwie Opdivo, który został już zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych. Celem badaczy jest sprawdzenie, czy stosowanie obu leków naraz przyśpieszy i wzmocni efekty kuracji.

Lek ten jest pierwszym pochodzącym z Republiki Kuby, któremu przyznana została autoryzacja FDA na wypróbowanie w amerykańskich instytucjach i ośrodkach leczenia.

Przed tygodniem, w stolicy państwa, Hawanie, przewodniczący rządów obu państw podpisali protokół ustaleń dotyczący współpracy mającej na celu zwalczanie nowotworów. Ustanowiono także podstawy zwalczania chorób zakaźnych, takich jak wirus zika czy gorączka denga.

Dokumenty te zostały podpisane przez sekretarz zdrowia i opieki społecznej Stanów Zjednoczonych, Sylvię Burwell, oraz Ministra Zdrowia Kuby, Roberto Moralesa.

morales-ojeda-sylvia-burwell-usa-salud-cancer-foto-yander-zamora

Źródło: www.radiorebelde.cu

14 października bieżącego roku stał się przełomową datą dla rozwoju coraz cieplejszych relacji między Stanami Zjednoczonymi a komunistycznym reżimem braci Castro. Nowa dyrektywa Obamy pozwala m.in. na legalny przewóz rumu oraz cygar do Ameryki Północnej. Podróżujący nie będą też mieli ograniczeń co do ogólnej wartości produktów wywożonych z wyspy do USA. Przepisy te nie pozostają też bez wpływu na współpracę medyczną – niwelują one bowiem część restrykcji dotyczących badań i produkcji leków.

Pomimo to nowe środki nie pozwalają na utworzenie wspólnych przedsiębiorstw dla produkcji wspominanych lekarstw i ich importu z terytorium USA, chyba że wdrażane są szczególne licencje, tak jak ma to miejsce w przypadku Roswell Park.

Amerykański Instytut oraz kubańskie Centrum Immunologii Molekularnej, twórca leku, swoje pierwsze spotkanie odbyli w kwietniu minionego roku, w ramach misji handlowej nowojorskich przedsiębiorców na Kubie, zaledwie kilka miesięcy przed oficjalnym zawarciem porozumienia o współpracy między dwoma krajami.

Amerykanie już od dłuższego czasu zainteresowani są kubańskimi dokonaniami w dziedzinie walki z nowotworami. Mają w tym osobisty interes – rak płuc jest bowiem główną przyczyną śmierci powodowanych przez nowotwory w całych Stanach Zjednoczonych, z 17% wskaźnikiem przeżycia na przestrzeni ubiegłych 5 lat.

Carmen Acosta i Lian Utrera, specjaliści i doradcy finansowi z CIMAB S.A. zajmujący się komercjalizacją produktów i usług CIM przyznali, że opracowywane leki już zostały wdrożone do systemu kubańskiej podstawowej opieki zdrowotnej.

Cimavax została użyta do leczenia ponad 4000 pacjentów na całym świecie, a jej wprowadzenie zostało zatwierdzone w takich krajach jak Kolumbia, Paragwaj, Peru czy Bośnia i Hercegowina.

Rozwijane od 25 lat badania związane z Cimavax budzą podziw. Podstawowe pytanie w tej kwestii nasuwa się samo – jak to się stało, że mały wyspiarski kraj o wątpliwych zasobach gospodarczych stał się pionierem dziedzinie onkologii? Odpowiedź na nie zna Candace Johnson, dyrektorka Roswell Park:

Musieli osiągnąć więcej mniejszymi siłami, musieli zatem mieć dużo bardziej innowacyjne podejście.

Zgodnie z opinią specjalistów z CIM szczepionka stymuluje system immunologiczny i ukierunkowuje go na atakowanie białek produkujących guzy w płucach oraz unikanie i blokowanie tych, które dokonują zniszczeń w innych częściach organizmu.

Mający swoją siedzibę na przedmieściach stolicy Kuby zespół CIM prowadzi podstawowe badania ukierunkowane na rozwój i wytwarzanie produktów na podstawie hodowli komórek ssaków. Od 1980 roku niemal milion badaczy i biotechnologów pracuje nad przeciwciałami monoklonalnymi w celu opracowania nowych produktów dla diagnostyki i leczenia raka oraz innych chorób związanych z systemem immunologicznym.

Badania podstawowe skoncentrowane są na samozwalczaniu komórek rakowych, w szczególności na rozwoju „szczepionek molekularnych”, inżynierii przeciwciał i komórek, bioinformatyce oraz regulacjach odpowiedzi autoimmunologicznych.

Źródła:

http://clustersalud.americaeconomia.com/ee-uu-autorizan-vacuna-cubana-cancer-pulmon/

U.S. to test Cuban lung-cancer vaccine in first trial

http://www.wired.com/2015/05/cimavax-roswell-park-cancer-institute/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *