Brazylia na drodze do kolejnego impeachmentu?

Po skandalu Lava Jato, impeachmencie Dilmy Rousseff i doniesieniach dot. koncernu Odebrecht w brazylijskiej polityce znowu zawrzało. Do prokuratury trafiły nagrania obciążające aktualnego prezydenta, Michela Temera. Pojawiły się już propozycje kolejnego impeachmentu.

Joesley i Wesley Batista, szefowie JBS, czyli największej w kraju firmy związanej z przemysłem mięsnym, zdecydowali się na posunięcie, którym wielu brazylijskich przedsiębiorców i polityków ratowało się przed więzieniem: współpracę z policją. Zdecydowali się na to, między innymi, szefowie koncernu Odebrecht, których doniesienia pogrążyły wielu latynoamerykańskich polityków. Poza ujawnieniem trwającego od 10 lat schematu łapówkowego, bracia Batista musieli jednak przedstawić konkretne dowody. Na kolejnym spotkaniu z prezydentem, 24 marca br., Joesley zjawił się zatem z ukrytym dyktafonem. Nagrania trafiły do prokuratur, a o ich zawartości poinformowała telewizja Globo.

Rozmowa miała dotyczyć m.in. Eduarda Cunhi, partyjnego kolegi Temera (PSMB), byłego Przewodniczącego Izby Deputowanych, który zainicjował proces impeachmentu Dilmy Rousseff. W marcu został oskarżony o korupcję (na należącym do niego szwajcarskim koncie znaleziono 40 milionów dolarów z łapówek), oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy, za co skazano go na 15 lat więzienia. Podczas spotkania Joesley zdał prezydentowi relację na temat “pensji”, którą Cunha razem  z innym skazanym politykiem mieli otrzymać za zachowanie milczenia. „I musimy to utrzymać, jasne?”, miał odpowiedzieć prezydent odnosząc się do regularnych łapówek. Podczas rozmowy Temer miał też wskazać jednego z polityków partii na swojego przedstawiciela przy rozwiązywaniu pewnej „kwestii” związanej z JBS. Policja miała później sfilmować, jak polityk przyjmował walizkę z 500.000 reali nadaną przez Joesleya.

Inny ważny polityk, były kandydat na prezydenta z ramienia prawicowego PSDB, Aécio Neves, miał zostać nagrany, kiedy zwrócił się do Joesleya po 2 miliony reali. Miał też zasugerować, żeby za pośrednika posłużył ktoś, „kogo można zabić zanim doniesie”. Pieniądze miały rzekomo zostać przekazane kuzynowi Nevesa i trafić na konto firmy jednego z polityków partii. Policja Federalna zadbała o to, żeby scenę dokładnie sfilmowano, spisano numery seryjne użytych banknotów, a w walizkach umieszczono czipy, co pozwoliło obserwować całą transakcję. Tylko w kwietniu dzięki kontrolowanym transakcjom policja mogła prześledzić ruch 3 milionów reali łapówek.

Prezydent Temer zaprzeczył dzisiaj publicznie oskarżeniom. „Nigdy nie płaciłem nikomu za milczenie. Nie mam nic do ukrycia.” Zapewnił, że nie będzie się wypowiadał na temat “potajemnie zdobytego” nagrania, do czasu, gdy zapozna się z oryginałem. Domagał się też szybkiego i prawomocnego śledztwa.

Jeszcze przed doniesieniami Temer nie cieszył się poparciem społecznym, a zaproponowane i wymuszone na członkach kongresu reformy tylko pogorszyły sytuację. Jeśli uda się udowodnić winę występujących w nagraniu polityków, brazylijska prawica, która obaliła lewicową prezydent pod hasłem walki z korupcją, będzie skompromitowana. Może nawet dojść do kolejnego impeachmentu, czego domagają się już niektórzy politycy. Na fali tego skandalu szanse na reelekcję byłego prezydenta z lewicowej partii PT, Luiza Inácio Luli da Silvy, są coraz większe. Lula także jest oskarżony o korupcję, a jego zeznania w sądzie są publicznie dostępne w internecie. Wbrew oczekiwaniom przeciwnych jego partii mediów, inteligentnymi odpowiedziami i skuteczną obroną wobec nieprzekonujących dowodów, Luli udało się na razie obrócić sytuację na własną korzyść. Bracia Batista wspominają jednak w zeznaniach także Guido Mantegę, byłego ministra finansów Luli oraz Dilmy, który miał być korupcyjnym pośrednikiem między JBS, a PT, więc trudno przewidzieć gdzie zaprowadzą policję nowe doniesienia.

Źródła:

http://g1.globo.com/videos/v/transmissao-ao-vivo/606348/

Aécio Neves no grampo: “Tem que ser um que a gente mata antes dele delatar”

https://www.theguardian.com/world/2017/may/18/brazil-explosive-recordings-implicate-president-michel-temer-in-bribery

https://oglobo.globo.com/brasil/dono-da-jbs-grava-temer-dando-aval-para-compra-de-silencio-de-cunha-21353935

https://oglobo.globo.com/brasil/pf-filma-indicado-por-temer-recebendo-propina-21353989

Źródło zdjęcia głownego: WikiMedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *