Wydobyto majańską rzeźbę – głowę boga kukurydzy

W meksykańskim stanie Chiapas wydobyto stiukową figurę przedstawiającą głowę Boga E, majańskiego boga kukurydzy i urodzaju. Naukowcy nie wykluczają, że w przeszłości głowa stanowiła część rzeźby ukazującą całą sylwetkę mezoamerykańskiego bóstwa.

Chociaż sama figura została odkryta już we wrześniu ubiegłego roku, wydobyto ją dopiero pod koniec kwietnia br. Archeolodzy z meksykańskiego Instituto Nacional de Antropología e Historia (dosł. Narodowy Instytut Antropologii i Historii) potwierdzili już autentyczność majańskiego monumentu, który znajdował się pod ziemią na terenie jednego z domostw w mieście Suchiapa (stan Chiapas, południowy Meksyk).

Figura waży 14 kg, ma 63 cm wysokości, 30 cm szerokości i 25 cm głębokości. Pochodzi z okresu klasycznego schyłkowego, czyli ok. 600-900 r. n. e. Mimo, iż głowa Boga E została znaleziona w Suchiapa, archeolodzy są przekonani, że wywodzi się ona z innego regionu, a do Suchiapa trafiła z nieznanych przyczyn wraz z upływem lat.

Odkrycia dokonał jedenastoletni Martín Mendoza, syn właścicieli działki. Fanny López Jiménez, kierowniczka INAH, na prośbę Edilerto Mendozy (ojca chłopca) zgodziła się, aby figura docelowo trafiła z powrotem do rodziny z Suchiapa.

Póki co, stiukowa głowa majańskiego boga kukurydzy znajduje się pod opieką INAH, w jednym z regionalnych muzeów. Przed ostatecznym przekazaniem figury naukowcy planują jeszcze wykonać badania ikonograficzne rzeźby.

Bóg E był bogiem kukurydzy, urodzaju i rolnictwa w mitologii Majów. Przedstawiano go jako młodzieńca o zdeformowanej głowie, który podtrzymuję kolby kukurydzy w dłoniach.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/04/25/mexico/1493139866_894704.html?id_externo_rsoc=FB_CM

https://www.xataka.com.mx/otros-1/nino-chiapaneco-descubre-entre-escombros-monolito-del-dios-maya-del-maiz-yum-kaax

http://www.samaelgnosis.net/revista/ser43/yum_kaax.html

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *