„To rząd ma się bać obywateli, a nie na odwrót”: hakerzy przeciwko reformie emerytalnej

“Cześć, prezydencie Temer, jestem w posiadaniu bazy danych systemu emerytalnego. To miliony imion, peseli, maili, haseł, itd. – rodzaj poufnych informacji, których upublicznienia, jak sądzę, nie chcecie”.

Tak zaczęli swoją wiadomość brazylijscy hakerzy, którzy wykradli poufne dane z publicznego systemu emerytalnego CADPREV w proteście przeciwko nowej reformie emerytalnej, która ma w najbliższym czasie zostać poddana pod głosowanie. O kontrowersyjnej reformie pisaliśmy już wcześniej. Jej aktualny kształt podniesie wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 62 dla kobiet oraz zlikwiduje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę ze względu na liczbę przepracowanych lat. Po 15 latach płacenia składek obywatelom należeć się będzie prawo do 60% emerytury, a dopiero po 40 latach do pełnej. Urzędnicy publiczni będą musieli pracować przez 25 lat, żeby móc przejść na emeryturę i otrzymać 70% pensji, pełną otrzymają po 40 latach. Porównując zmiany z aktualną sytuacją, na emeryturę przejść będzie trudniej, trzeba będzie także dłużej pracować, żeby otrzymać jej pełny wymiar.

Rządowa kampania reklamowa na rzecz reformy, na którą wydano łącznie 120 milionów reali, usilnie próbuje przekonać Brazylijczyków, że ma ona na celu ukrócenie przywilejów emerytalnych. „W Brazylii wciąż jest wielu ludzi, którzy pracują mało, zarabiają dużo i wcześnie przechodzą na emeryturę.” W propagandowych spotach z niewiadomych przyczyn nie wykorzystano przykładu prezydenta Michela Temera, który przeszedł na emeryturę w wieku 55 lat (przysługuje mu teraz 45 tys reali miesięcznie), a którego nowe przepisy niestety nie obejmą.

W dalszej części listu hakerzy zaznaczają, że reforma nie została skonsultowana z brazylijskim społeczeństwem, które nigdy nie zgodzi się na utratę gwarantowanych praw. Obalają też powtarzany przez rząd argument o konieczności wprowadzenia reformy ze względu na dziurę w budżecie emerytalnym. Braki logiczne w tej informacji ujawnili już inspektorzy Urzędu Skarbowego. Zgodnie z opublikowaną przez nich oświadczeniem, z 700 miliardów reali uzyskanych w 2015 roku ze składek na Fundusz Opieki Społecznej, z którego finansowany jest nie tylko system emerytalny, ale też służba zdrowia oraz pomoc społeczna, 688 miliardów zostało przez rząd przeznaczonych na inne cele. Zgodnie z informacją upublicznioną przez inspektorów Skarbówki, Fundusz Opieki Społecznej nie tylko nie ma żadnej dziury, ale cieszy się on od kilku lat nadwyżką zebranych pieniędzy, które są jednak regularnie przejmowane przez rząd.

Na tym nie kończy się wiadomość skierowana do prezydenta Temera. Hakerzy zwracają uwagę na to, że aktualnie jedynie 20% pracujących Brazylijczyków, którzy już płacą składki emerytalne, byłoby w stanie spełnić wymagania narzucane przez nową reformę. Słusznie zauważają, że zmiana uderzy przede wszystkim w tych najbiedniejszych. Wielu analityków zauważyło już, że w kraju, w którym wciąż istnieje niewolnictwo, a część społeczeństwa skazana jest na funkcjonowanie w szarej strefie, nowe prawo odbiera im jakiekolwiek szanse na godną emeryturę, zamiast, jak przedstawia sytuację rząd – odbierać przywileje najbogatszym.

“Nie możemy pozwolić, żeby w dzisiejszych czasach, ludność była oszukiwania przez interesy finansowe, które nie przynoszą im żadnych korzyści, wręcz przeciwnie – rachunek za nieudolność rządu i rynku zawsze spada na obywateli, a prawdziwe przywileje elity gospodarczej, nigdy na tym nie cierpią. Przypominamy wam, że to nie obywatele muszą bać się swojego rządu, tylko rząd obywateli”.

Hakerzy składają więc prezydentowi i parlamentarzystom “ofertę nie do odrzucenia”: “w zamian za nieupublicznianie danych z Deep Webu, proszę, żeby ludność została wysłuchana i żadna reforma, która odbiera im prawa nie została wprowadzona”.

Strona Tecmundo, która jako pierwsza poinformowała o ataku, zauważa tylko posępnie, że wydaje się, iż hakerzy wierzą niestety w to, że poufność danych obywateli cokolwiek polityków obchodzi.

Źródła:

https://www.tecmundo.com.br/seguranca/125139-hackers-invadem-previdencia-ameacam-vazamento-reforma.htm

https://www.cartacapital.com.br/revista/981/as-armadilhas-da-proposta-de-temer-para-a-previdencia

https://www.geledes.org.br/desigualdade-nao-e-detalhe/

https://www.geledes.org.br/o-negro-e-reforma-da-previdencia/

http://www.plantaobrasil.net/news.asp?nID=96925

https://www.cartacapital.com.br/economia/reforma-da-previdencia-a-morte-como-horizonte-da-aposentadoria

http://www.gazetadopovo.com.br/politica/republica/entenda-o-que-muda-na-aposentadoria-com-o-novo-texto-da-reforma-f0sd09d1egritl9rqxz31qalz

Autor zdjęcia głównego: Andrew Mason (https://www.flickr.com/photos/a_mason)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *