Chile odbija w prawo

W minioną niedzielę odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Chilijczycy opowiedzieli się za byłym prezydentem Sebastiánem Piñerą, zrywając z lewicową polityką ustępującej Michelle Bachelet. Na Piñerę zagłosowało 54, 57% biorących udział w wyborach Chilijczyków.

Starcie dwóch kandydatów na nowego prezydenta Chile zakończyło się różnicą 9% na korzyść Sebastiána Piñery, startującego z ramienia Chile Vamos. Chilijski miliarder wygrał także pierwszą turę odbywającą się w listopadzie, jednak ówczesny wynik nie był wystarczający, aby uniknąć drugiej tury.

Ciekawostką w chilijskich wyborach prezydenckich jest fakt, że mamy do czynienia z naprzemienną sukcesją dwóch osobowości – Michele Bachelet i Sebastiána Piñery. Warto dodać, że Sebastián Piñera sprawował już urząd prezydenta Chile w latach 2010-2014. Stanowisko wtedy objął po Michelle Bachelet, która również obecnie pełni funkcję prezydenta i znów Piñera przejmie po niej urząd. Zgodnie z chilijskim ustawodawstwem, ta sama osoba nie może pełnić urzędu prezydenta dwie kadencje z rzędu.

Walka pretendentów o wynik w drugiej turze nie była zupełnie wyrównana. Kontrkandydat Piñery, Alejandro Guiller, uchodził za kandydata lewicowego. Problem tkwi w tym, że lewica w Chile jest bardzo zróżnicowana, reprezentowana przez 17 różnych partii. Z kolei Piñera, utożsamiający się w prawicą, miał dużo łatwiejsze zadanie, zbierając głosy dość ujednoliconych konserwatystów.

Prezydent-elekt w swoim przemówieniu, po ogłoszeniu jego zwycięstwa, powiedział, że będzie prezydentem jedności, pracy, zmiany i progresu. Według ekspertów, cała wypowiedź obracała się wokół jedności i dialogu. Głównym postulatem obecnej głowy państwa i szefa rządu jednocześnie jest stymulacja gospodarki i wzrostu gospodarczego. Już zapowiedział obniżenie podatków dla firm, a podczas kampanii wyborczej obiecywał stworzenie nowych miejsc pracy.

Prezydent-elekt, razem z Alejandrem Guillerem, zapowiedział, że nie wyklucza wymiany poglądów ze swoim oponentem, aby razem tworzyć lepsze Chile.

Źródła:

https://elcomercio.pe/mundo/actualidad/elecciones-chile-segunda-vuelta-2017-vivo-noticia-482188

https://elpais.com/internacional/2017/12/17/actualidad/1513508089_953709.html

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-42388019

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-17/chile-to-vote-in-presidential-election-that-has-roiled-markets

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *