Caso PPK – walka z korupcją czy zamach stanu?

Czarne chmury zawisły nad prezydenturą Pedra Pabla Kuczynskiego, który w ubiegłym roku, przy minimalnej większości głosów, objął stanowisko. W czwartek peruwiański Kongres zadecyduje o ewentualnym pozbawieniu go urzędu.

Kłopoty PPK zaczęły się tydzień temu, gdy ujawniono, że za pośrednictwem spółki First Capital, należącej do jego przyjaciela i wspólnika, Gerarda Sepulvedy, udzielał on porad finansowych brazylijskiemu koncernowi Odebrecht. Faktura ze owe usługi opiewała na kwotę blisko czterech milionów dolarów. PPK zapewnił, że usługi świadczył spółce First Capital, a z brazylijskim koncernem nie miał bezpośredniej relacji.

Kilka dni później komisja śledcza ujawniła kolejne dokumenty, wskazujące, iż brazylijski gigant budowlany zapłacił za usługi doradcze ponad 700 000 dolarów spółce Westfield Capital, której właścicielem jest PPK. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się wyjątkowo szybko. Po burzliwej debacie Kongres zdecydował o wszczęciu procedury impeachmentu, argumentując, że obecny prezydent nie jest moralnie zdolny do pełnienia swej roli.

PPK odpiera zarzuty twierdząc, że od 2004 roku, gdy został w Peru ministrem finansów, interesami Westfield Capital zajmował się jego Sepulveda. On sam, będąc udziałowcem, czerpał z niej zyski, nie mając jednak roli decyzyjnej. Dlatego też, jak twierdzi, nie wiedział o kontaktach spółki z Odebrechtem. Zapewnia o swojej niewinności, a próbę impeachmentu nazywa zamachem na demokrację.

Wersję zdarzeń przedstawioną przez PPK potwierdził również koncern Odebrecht, w liście zapewniając, że pieniądze przekazane obydwu spółkom nie miały charakteru łapówki, a były całkowicie jawną i legalną opłatą za zrealizowane usługi. Umowy, w obydwu przypadkach, miały zostać zawarte przez Sepulvedę.

Argumenty prezydenta nie przekonują jednak ani komisji, ani Kongresu, w których większość miejsc przypada opozycji. W czwartek PPK otrzyma ostatnią szansę, by udowodnić swą niewinność. Po jego przemowie w Kongresie odbędzie się debata, a następnie głosowanie. Aby pozbawić prezydenta urzędu potrzeba 87 głosów. Scenariusz ten wydaje się mocno prawdopodobny, biorąc pod uwagę fakt, że w zdominowanym przez fujimorystów Kongresie PPK nie ma wielu popleczników. Pokazał to wyraźnie pierwszy rok jego prezydentury, który upłynął głównie na przepychankach z blokującą kolejne projekty opozycją. Doprowadziła ona m.in. do odwołania ze stanowiska zaufanego człowieka prezydenta i ministra edukacji, Jaimego Saavedry.

Warto też zauważyć, że forsująca impeachment opozycja również nie jest wolna od zarzutów. Fujimoryści w swych przemowach na temat moralności i walki z korupcją wydają się zapominać, że zaledwie miesiąc temu były szef Odebrechtu zeznał, że to właśnie brazylijski koncern sfinansował kampanię Keiko Fujimori z 2011 roku.

Związki PPK z Odebrechtem budzą wiele wątpliwości. Wątpliwą pozostaje jednakowoż niezwykle szybka procedura impeachmentu. Próba odwołania prezydenta w tydzień, bez zachowania odpowiedniej procedury i wskazania jednoznacznych dowodów sprawiła, że w kraju mówi się o zamachu stanu. Rzecznik Praw Obywatelskich, Walter Gutiérrez, zaapelował do Kongresu o jasne sformułowanie zarzutów i niepodejmowanie działań niezgodnych z konstytucją. Do zachowania porządku konstytucyjnego nawołuje nawet Konferencja Episkopatu Peru.

Jeśli Kuczynski zostanie pozbawiony urzędu, prezydenturę obejmie obecny wiceprezydent Martin Vizcarra, który już ogłosił gotowość do objęcia stanowiska.

W burzliwej debacie, jaką żyją obecnie peruwiańskie media ciężko o jednoznaczną ocenę sytuacji. Tylko jedno wydaje się pewne – politycznym rozgrywkom w kraju daleko jest do zachowania zasad fair play.

Źródła:

https://redaccion.lamula.pe/2017/12/17/ppk-peru-odebrecht-vacancia-renuncia-presidencia-entrevista-television-en-vivo-tv-peru/jorgepaucar/

http://larepublica.pe/politica/1158611-lea-la-carta-que-odebrecht-envio-a-la-republica-por-el-caso-ppk

http://larepublica.pe/politica/1159781-rosa-maria-palacios-en-sin-guion-quien-quiere-ser-presidente

http://larepublica.pe/politica/1159796-conferencia-episcopal-en-contra-del-golpe-aprofujimorista

http://larepublica.pe/politica/1159673-vacancia-por-incapacidad-moral-esta-en-manos-de-los-actuales-lideres-politicos

http://rpp.pe/politica/gobierno/odebrecht-aseguro-que-ppk-no-gestiono-los-pagos-a-westield-capital-noticia-1094754

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *