Chile: Nowa konstytucja?

Prezydent Chile, Michelle Bachelet, ogłosiła rozpoczęcie prac nad projektem nowej ustawy zasadniczej. W ten sposób chce wywiązać się z jednej z najważniejszych obietnic swojej kampanii przed wyborami z 2013 roku.

Obecnie obowiązująca konstytucja w Chile pochodzi z czasów dyktatury Pinocheta i, według Bachelet, nie odpowiada współczesnym potrzebom. Mimo że do dokumentu wprowadzono poprawki, władza wykonawcza wciąż posiada szerokie przywileje, takie jak możliwość rozwiązania niższej izby kongresu.

Wielu krytyków dotychczasowej konstytucji uważa, że nie powinna ona obowiązywać, gdyż została napisana przez małą grupę osób związanych z reżimem. Ponadto część ruchów społecznych – m.in. zwolenników reformy szkolnictwa, obrońców praw mniejszości seksualnych czy ruchów indiańskich, które domagają się zmiany systemu społecznego, gospodarczego i politycznego w Chile twierdzi, że konstytucja uniemożliwia przemiany na większą skalę. Z kolei prawa część strony politycznej ostro krytykuje projekt Bachelet, twierdząc, że podnoszenie tej kwestii służy odwróceniu uwagi od najgorszego kryzysu politycznego ostatnich lat, w którym pogrążone jest Chile w wyniku ujawnienia afer korupcyjnych. Oskarżenia padają na członków większości partii politycznych, wielu przedsiębiorstw, a także na syna pani prezydent.

Michelle Bachelet chce, by Chilijczycy wzięli aktywny udział w negocjacjach dotyczących ostatecznego kształtu ustawy zasadniczej. Postanowiła przeprowadzić kampanię edukacji obywatelskiej i napisać konstytucję w atmosferze dialogu z obywatelami. Ostateczny projekt dokumentu zostanie poddany głosowaniu w referendum. Ma on wpłynąć do Kongresu w 2017 roku.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/10/151014_chile_consitucion_bachelet_az

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/04/150429_chile_constitucion_80_bachelet_irm.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *