Rio: „Czystki” przed Olimpiadą

Po zeszłorocznym Mundialu, Brazylia przygotowuje się obecnie do zorganizowania drugiej największej imprezy sportowej na świecie, Igrzysk Olimpijskich, w sierpniu 2016 roku. Niestety, jak ogłosiła parę dni temu Organizacja Narodów Zjednoczonych, nie wszystko odbywa się zgodnie z poszanowaniem praw człowieka.

W najnowszym raporcie ONZ oskarża brazylijską policję o przemoc wobec nieletnich i wymierzanie sprawiedliwości poza drogą sądową. Zdaniem organizacji, liczba aresztowań i zabójstw dokonywanych na młodych ludziach nabrała w Brazylii rozpędu w związku ze zbliżającą się Olimpiadą i jest formą „oczyszczania” miasta przed tym wydarzeniem.

ONZ alarmuje, że Brazylia ma już i tak jeden z najwyższych wskaźników zabójstw młodzieży na świecie, a policja w dalszym ciągu pozostaje bezkarna. Raport nie podaje konkretnych danych liczbowych poza wskazaniem, że przemoc dotyka przede wszystkim ludność pochodzenia afrobrazylijskiego – dzieci ulicy i osoby żyjące w fawelach.

W związku z rosnącą liczbą zabójstw dzieci, ONZ wezwał brazylijski rząd do podjęcia natychmiastowych działań w celu opanowania sytuacji. Zażądał także, aby dokładnie zbadać wszystkie przyczyny zgonów nieletnich, zawiesić w obowiązkach podejrzanych o nie policjantów i wprowadzić w fawelach niezależny nadzór, który miałby kontrolować przeprowadzane tam operacje policyjne. Potrzebna jest też integracja marginalizowanej młodzieży z resztą społeczeństwa, poprawa jej warunków życia i poziomu edukacji.

Według ONZ, przemocy dopuszczają się głównie Żandarmeria (Polícia Militar), Jednostka Policji Pacyfikacyjnej (UPP) i Batalion Operacji Specjalnych Policji (BOPE). Ponadto, organizacja oskarża siły bezpieczeństwa o dokonywanie egzekucji pozasądowych, tortury na komisariatach policji i odmawianie zatrzymanym pomocy medycznej czy prawnej.

Warto wspomnieć, że 12 października obchodzony jest w Brazylii Dzień Dziecka.

Źródła:

http://m.brasil.estadao.com.br/noticias/rio-de-janeiro,onu-denuncia-execucoes-de-criancas-como-forma-de-limpar-rio-para-olimpiada-,1776826

http://nacoesunidas.org/comite-da-onu-sobre-os-diretos-das-criancas-critica-violencia-policial-e-discriminacao-estrutural-no-brasil/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *