Akcja “Chapa tu choro” wymyka się spod kontroli

Pisaliśmy już o akcji społecznej “Chapa tu choro”, która zatacza w Peru coraz szersze kręgi. Niestety, zaczyna się też wymykać spod kontroli i akcja, która rozpoczęła się w mediach społecznościowych, w rzeczywistości zbiera śmiertelne żniwo.

Wszystko zaczęło się od gniewu i bezsilności obywateli, którzy nie mogli już znieść bezkarności drobnych złodziejaszków i lokalnych przestępców, którzy wymykali się policji. Głównym impulsem było na pozór nic nie znaczące zdarzenie w peruwiańskim Huancayo. Cecilia García Rodríguez była świadkiem kradzieży, a jej sąsiedzi złapali złodzieja i czekali kilka godzin na przybycie stróżów prawa, które nigdy nie nastąpiło. To właśnie to zdarzenie zmotywowało kobietę do stworzenia profilu na Facebooku, do którego zaczęły masowo dołączać tysiące Peruwiańczyków. W tym momencie w Internecie krąży ponad 100 stron, które propagują ideę “Chapa tu choro” i powstaje ich coraz więcej.

Akcja od początku wywoływała kontrowersje, szczególnie po samozwańczym linczu na dwóch złodziejach, których spalono żywcem. Nie były to jednak jedyne ofiary. 16 września znaleziono spalone ciało Apolinara Reyesa Rodrígueza, który przed śmiercią został oblany benzyną, a jego czaszka była dosłownie zmiażdżona od uderzeń. Kilka dni później, w Trujillo, złodziej został zastrzelony przez swoją “ofiarę”, podczas gdy uciekał z łupem (telefonem komórkowym) na motorze. To już przynajmniej cztery ofiary śmiertelne w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a nie można zapominać o innych złodziejaszkach, którzy zostali silnie poturbowani przez rozwścieczonych Peruwiańczyków.

Wrzawa wokół akcji pokazuje, jak bardzo peruwiańskie społeczeństwo jest zmęczone brakiem bezpieczeństwa na ulicach. Ukazuje też, do czego może doprowadzić eskalacja gniewu i jak szybko ofiara może zmienić się w oprawcę. W miejscowości Huánuco wiszą plakaty z hasłem ostrzegawczym: “Złodzieju: jeśli cię złapiemy, nie trafisz na komisariaty, tylko cię zlinczujemy”, a na YouTubie roi się od amatorskich filmików dokumentujących przypadki “wymierzania sprawiedliwości” przez obywateli. Sprawa ta wywołuje wiele kontrowersji, zarówno natury prawnej, jak i moralnej, a peruwiańska policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek. Mimo to, śnieżna kula zaczęła już się toczyć i można się spodziewać, że na czterech ofiarach się nie skończy.

Źródła:

http://diariocorreo.pe/ciudad/chapa-tu-choro-ya-cobro-tres-vidas-en-diez-dias-621060/

http://www.rpp.com.pe/2015-09-01-conoce-la-historia-de-la-campana-chapa-tu-choro-noticia_831730.html

http://peru21.pe/actualidad/trujillo-victima-asalto-mato-balazos-delincuente-que-le-robo-su-celular-fotos-2227914/3

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *