Złap złodzieja – Peruwiańczycy na własną rękę wymierzają sprawiedliwość

Osobliwy sposób na radzenie sobie z przestępczością znaleźli mieszkańcy Peru. Po tym, jak decyzją sądu 52 osoby, zamieszane w dewastację i obrabowanie budynku w limeńskiej dzielnicy Lince, zostały zwolnione z więzienia, zbulwersowani obywatele zdecydowali wymierzać sprawiedliwość na własną rękę.

„Chapa tu choro”, złap swojego złodzieja – tak na początku nazywała się inicjatywa, która, według jej pomysłodawców miała na celu wystraszyć przestępców, dając im nauczkę. Powstała na Facebooku grupa szybko się rozrosła i doczekała licznych wariacji. „Złap złodzieja i zrób z niego paralityka”, głosił tytuł wydarzenia, do którego, nim strona zniknęła z portalu, dołączyło ponad 60 tysięcy osób. Stroną o identycznym profilu jest „Chapa tu choro y déjalo cuadraplégico”. Polubiło ją już niemal 45 tysięcy użytkowników, którzy dzielą się tam szokującymi, brutalnymi nagraniami pokazującymi, jak zwolennicy samosądu obchodzą się ze schwytanymi na gorącym uczynku złodziejami.

Sytuacja wydaje się wymykać nieco spod kontroli, dlatego prezes Sądu Najwyższego w Peru apelował do rodaków o zachowanie spokoju i nie reagowanie na przestępstwa kolejnymi aktami przemocy.

– W państwie prawa tak zwana ludowa sprawiedliwość jest prawnie i moralnie niedopuszczalna – powiedział.

Niektórzy użytkownicy portali społecznościowych również zareagowali na nową tendencję sprzeciwem. W sieci pojawiły się obrazki sugerujące na przykład, że zamiast złodzieja lepiej złapać za… książkę. W wykształconym społeczeństwie nie ma złodziei, mówi jedna z krążących po sieci grafik, zwracając uwagę na potrzebę edukacji w walce z przestępczością.

chapa-300x160
Foto: peruanoscontralacorrupcion.com
chapa tu hijo
Foto: redaccion.lamula.pe

Źródła:

http://actualidad.rt.com/sociedad/184978-chapa-chorro-paralitico-campana-justicia-peru

http://elcomercio.pe/redes-sociales/facebook/facebook-polemica-chapa-tu-choro-y-dejalo-paralitico-noticia-1836128

http://elcomercio.pe/lima/seguridad/impulsora-grupo-chapa-tu-choro-defiende-agresiones-noticia-1837493

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *