Wenezuela: Opozycyjny polityk aresztowany

Opozycyjny polityk Manuel Rosales został aresztowany 15 października br. w Maracaibo w Wenezueli. Zatrzymanie Rosalesa nastąpiło krótko po jego powrocie do kraju.

Polityk od 2009 roku przebywał na emigracji w Peru. W 2006 roku kandydował w wyborach prezydenckich przeciwko Hugo Chávezowi. Został oskarżony przez wenezuelskie władze o bezpodstawne wzbogacenie podczas pełnienia funkcji gubernatora stanu Zulia przez okres dwóch kadencji. Według Ministerstwa Spraw Publicznych, Rosales zadeklarował organom kontrolnym środki, których pochodzenia nie potrafił określić. Oskarżany był także o udział w spisku na życie prezydenta, w którym miały uczestniczyć paramilitarne grupy z Kolumbii.

Podczas pobytu w Peru polityk uczestniczył w tworzeniu nowej opozycyjnej partii, Un Nuevo Tiempo. W związku ze zgodą władz peruwiańskich na wpuszczenie Rosalesa do kraju, Caracas zerwało stosunki dyplomatyczne z Peru w 2009 roku. Przez jakiś czas polityk przebywał także w Panamie.

Foto: twitter.com/manuelrosalesg
Foto: twitter.com/manuelrosalesg

Aresztowanie Rosalesa nie było niespodzianką – prokurator generalna Luisa Ortega zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że zostanie zatrzymany, jeśli przekroczy wenezuelską granicę. Polityk nie krył jednak swojego powrotu do kraju, transmitował go za pomocą aplikacji Periscope. Ogłosił także swoje przybycie na koncie w portalu Twitter. Zgodnie z oczekiwaniami, aresztowanego wprowadzono na pokład samolotu, lecącego do Caracas, w towarzystwie agentów wywiadu. Dołączył w ten sposób do innych uwięzionych przywódców opozycji, w tym Leopoldo Lópeza, skazanego we wrześniu br. na prawie 14 lat pozbawienia wolności i burmistrza Caracas, Antonio Ledezmy.

Kolejne organizacje, walczące o prawa człowieka, skrytykowały władze Wenezueli za prześladowania polityczne, skierowane przeciwko opozycji. Tymczasem datę wstępnego przesłuchania ustalono na 12 listopada br., wtedy także zapadnie decyzja o ewentualnym rozpoczęciu procesu przeciwko politykowi. Do tego czasu pozostanie w areszcie Sebinu, wenezuelskiego wywiadu. Rząd w Caracas, nauczony doświadczeniami z poprzednich zatrzymań i procesów opozycjonistów, zlecił badania lekarskie, w celu określenia stanu zdrowotnego Rosalesa. Wiadomo również, że w sądzie reprezentować zatrzymanego będzie adwokat Nurbia Arenas. Syn polityka wyraził swoje zaniepokojenie aresztowaniem, zauważając, że w Wenezueli nie istnieje faktyczny trójpodział władz, jednak zapewnił, że jego ojciec jak na razie cieszy się dobrym samopoczuciem.

Nie wiadomo, dlaczego Rosales zdecydował się na powrót do kraju. Niektórzy komentatorzy uważają, że ma on związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które mogą dać zwycięstwo opozycji. Wtedy polityk mógłby liczyć na amnestię ze strony nowego rządu. Są to jednak tylko hipotezy – sam Rosales nie wypowiedział się na ten temat.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/10/151015_venezuela_detencion_manuel_rosales

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/sebin-arresto-a-manuel-rosales-en-aeropuerto-de-ma.aspx

http://time.com/4076104/venezuela-manuel-rosales-arrested-corruption-oil/

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/sucesos/realizaran-evaluacion-medica-a-manuel-rosales.aspx

Hijo de Manuel Rosales: “Mi papá está tranquilo emocionalmente”

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/ratifican-privativa-de-libertad-contra-manuel-rosa.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *