Wenezuela i USA: Przepychanki na Twitterze

Niedawna krytyka ze strony Sekretarza Stanu USA, Johna Kerry’ego, nie pozostała bez odpowiedzi. Jego wenezuelska odpowiedniczka, Delcy Rodríguez, szybko zareagowała za pośrednictwem portalu Twitter na zarzuty, dotyczące stanu demokracji w jej kraju.

Wszystko rozpoczęło się w poniedziałek, gdy w telewizji CNN ukazał się wywiad, którego udzielił John Kerry. Określił w nim sytuację w Wenezueli jako problematyczną, a zbliżające się grudniowe wybory jako „miernik demokracji, która istnieje w tym państwie”. Według Kerry’ego wenezuelska demokracja daleka jest od ideału.

Foto: Twitter.com
Foto: Twitter.com

Wenezuelska minister spraw zagranicznych szybko odpowiedziała na zarzuty za pośrednictwem swojego konta na portalu Twitter, zauważając, że system wyborczy z USA musi się wiele nauczyć od wenezuelskiego. Jednym z argumentów podniesionych przez Delcy był fakt, że system wyborczy w kraju Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego oparty jest na dyskryminacji, nie zaś, jak w przypadku Wenezueli, na demokracji, w której uczestniczy cały naród. Podkreśliła też, że „niemoralnym jest rozmawianie o demokracji uczestniczącej, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych nie wybierają bezpośrednio nawet swojego prezydenta”.

Napięte stosunki pomiędzy oboma krajami utrzymują się praktycznie nieprzerwanie od 2008 roku, gdy poprzedni przywódca Wenezueli, Hugo Chávez, uznał ambasadora USA za persona non grata. Kilka godzin później ten sam los spotkał wenezuelskiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Po objęciu władzy przez Nicolása Maduro w 2013 roku państwa te postanowiły popracować nad wzajemnymi stosunkami, co zostało utrudnione m.in. przez protesty antyrządowe w Wenezueli, rzekomy spisek autorstwa Waszyngtonu i aresztowanie Leopoldo Lópeza. We wrześniu br. López został skazany na niemal 14 lat pozbawienia wolności za generowanie przemocy przeciwko rządowi i za stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

W niedzielę prezydent Maduro wyraził zaniepokojenie przedłużającym się brakiem akredytacji dla wenezuelskiego ambasadora w USA, Maximiliena Arveláeza, który obecnie zajmuje się współpracą handlową. „Jakich dobrych stosunków z Wenezuelą chce rząd Obamy, skoro nie jest zdolny do udzielenia akredytacji, czegoś tak prostego, aby okazać choćby znak szacunku?” – pytał prezydent. Jednocześnie zauważył, że nowi pracownicy ambasady Stanów Zjednoczonych w Wenezueli „są gorsi” niż ci, którzy opuścili jego kraj w czerwcu, gdyż bez żadnego wstydu zajmują się konspirowaniem przeciwko rządowi wenezuelskiemu.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/ministra-de-relaciones-exteriores-de-venezuela-critica-eeuu-por-cuestiona

http://edition.cnn.com/videos/spanish/2015/10/05/cnnee-intvw-cafe-jhon-kerry.cnn

http://www.infobae.com/2015/10/06/1760485-john-kerry-dijo-que-venezuela-es-un-ejemplo-democracia-imperfecta-y-desato-la-ira-del-chavismo

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/canciller-rechazan-opinion-de-kerry-sobre-eleccion.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *