Ameryka Centralna dotknięta suszą

Rolnicy z Ameryki Centralnej od ponad 3 miesięcy zmagają się z suszą, która powoduje ogromne straty w rolnictwie. Rosnącym problemem jest utrudniony dostęp do wodopoju dla zwierząt gospodarskich, a przedsiębiorcy utrzymujący się ze sprzedaży mleka już odnotowali znaczące straty.

Najdotkliwiej susza dotknęła Nikaraguę, gdzie ponad połowa społeczeństwa zatrudniona jest w pierwszym sektorze gospodarki. Ucierpiało tam aż 100 z 153 gmin, na terenie których odnotowano zgon ponad 2500 sztuk bydła, a około 700 000 jest w stanie krytycznym. Władze Nikaragui zadecydowały o wypłaceniu rekompensat finansowych poszkodowanym rodzinom. Odszkodowania zostaną wypłacone także w Gwatemali i Salwadorze.

Obecna susza trwa od ponad 3 miesięcy w regionie nazywanym “suchym korytarzem”. Obejmuje on 30% terenów Ameryki Centralnej od prowincji Guanacaste w północno-zachodniej Kostaryce po wybrzeże Pacyfiku w Gwatemali. Na obszarze “suchego korytarza” zamieszkuje ponad 10 milionów osób.

Według Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO), susze w Ameryce Centralnej zwykle powiązane są ze zjawiskiem El Niño.

Źródło: http://www.nacion.com/mundo/centroamerica/Hambre-cierne-comunidades-Nicaragua_0_1430456967.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *