Program Erasmus w Iberoameryce

Dwa największe wyzwania szkolnictwa wyższego w Iberoameryce to zwiększenie dostępu do uniwersytetów dla uboższych klas społecznych i poprawa jakości nauczania. Odpowiedzią szczególnie na ten drugi problem ma być odpowiednik europejskiego programu Erasmus, którego zadaniem będzie wymiana doświadczeń i umiejętności oraz program mobilności studentów, wykładowców i badaczy.

W grudniu bieżącego roku ma się odbyć spotkanie przedstawicieli Iberoameryki, Hiszpanii i Portugalii, którzy nakreślą plan tej wymiany. Początek programu jest planowany na rok akademicki 2015/16, a do roku 2020 ma skorzystać z niego 200 000 osób. Początkowo stypendia będą wynosiły 3000-4000 euro dla pobytów do sześciu miesięcy. Oprócz finansowania ze środków publicznych zakłada się również udział sektora prywatnego. W tym celu rozpoczęto już rozmowy z prywatnymi firmami.

W Iberoameryce istnieją już programy wymiany uniwersyteckiej o dużym znaczeniu, jak na przykład brazylijski Ciencias sin Fronteras, ale ten ma być pierwszym funkcjonującym na skalę globalną. W przyszłości jego autorzy planują nawiązać współpracę z Erasmusem w Europie.

źródło: http://sociedad.elpais.com/sociedad/2014/07/28/actualidad/1406560670_559942.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *