Rio wciąż w rękach wojska

Senat oficjalnie poparł piątkowy dekret prezydenta Michela Temera, na mocy którego kontrolę nad bezpieczeństwem publicznym w stanie Rio de Janeiro sprawuje teraz armia. Rozważa się też wykorzystanie tzw. zbiorowych nakazów przeszukań.

„Już się tak dalej nie da, sytuacja w Rio jest katastrofalna”. Tymi słowami Luiz Fernando Pezão przekonywał ministrów i parlamentarzystów do użycia wyjątkowych środków w walce z przestępczością w stanie Rio de Janeiro. Po nocnych obradach, w piątek (16.02) rano prezydent Temer wydał dekret, na mocy którego generał Braga Netto przejął kontrolę nad wszystkimi stanowymi oddziałami sił bezpieczeństwa. Decyzja weszła w życie tego samego dnia, aprobata parlamentu była potrzebna jedynie po to, by ją utrzymać.

Senator Wilder Morais był jednym z tych, którzy zagłosowali na tak. „Bez wątpienia Rio, które właśnie pożegnało karnawał, będzie miało teraz jeszcze większe święto […] celebrując bezpieczeństwo, kiedy ludzie mogą spokojnie i bezpiecznie poruszać się po mieście.” Wszystko jednak zależy od miejsca zamieszkania, bo jeśli najnowsza prośba Ministerstwa Obrony zostanie uznana, niektórzy nie będą mogli nawet spokojnie i bezpiecznie siedzieć w domu.

W planach jest bowiem wprowadzenia tzw. zbiorowych nakazów rewizji i zatrzymania (port. mandado coletivo), które upoważniają siły bezpieczeństwa do wtargnięcia do każdego domu na nie do końca sprecyzowanym obszarze (np. dzielnica) w poszukiwaniu broni lub podejrzanych. Byłby to środek niezgodny z konstytucją, broniącą domu jako azylu, który nie może być naruszony bez jak najbardziej precyzyjnego nakazu sądowego. Prośba Ministerstwa wywołała duże kontrowersje, w sytuacji, w której nie wszyscy zgadzają się z samym pomysłem użycia armii w Rio de Janeiro.

Senatorowie pytali: dlaczego mowa o interwencji jedynie w tym stanie, skoro samo Rio de Janeiro nie jest nawet najbardziej niebezpiecznym  miastem w Brazylii? Inni sugerowali, żeby zarządzić zbiorcze nakazy rewizji na terenie willowym w stolicy (Brasilia) w celu zwalczania korupcji, gdyż prawo powinno przecież dla wszystkich być takie samo. Dyrektorka Brazil Human Watch, Maria Laura Canineu, zwróciła uwagę na to, że Rio de Janeiro w tak delikatnej sytuacji musi doskonali pracę policji, do czego potrzebny jest specjalista od pracy policyjnej, a nie od wojny. Trudno jednak mówić o doskonaleniu pracy policji, kiedy funkcjonariusze nie otrzymali jeszcze swojej pensji za styczeń. W styczniu spóźniono się z zapłatą za grudzień, co doprowadziło do tego, że funkcjonariusze mieli problem z zapłaceniem za dojazd do pracy. Z drugiej strony, jednym z zadań nowego dowództwa ma być też walka ze słynną już policyjną korupcją.

O przemocy w Rio mówiło się od zawsze, jednak podczas tegorocznego karnawału sytuacja najwyraźniej wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli. Masowe rabunki na turystycznych plażach Ipanema i Copacabana, napady z bronią przy samym sambodronie nawet, jak podkreśla serwis Expansion, wobec gwiazd telenoweli, być może przesądziły o interwencji, bo strzelaniny w fawelach na nikim już przecież nie robiły wrażenia. Jedna ze szkół samby wykorzystała swój występ, żeby zaprotestować przeciwko wszechobecnej przemocy i rasizmowi, śpiewając „Kochana ojczyzno, gdzie się podziałaś? Twoje dzieci nie dają już rady. Ty, która nie umiałaś zadbać, która odmówiłaś nam miłości”. Trudno powiedzieć, czy wojskowa interwencja jest adekwatną odpowiedzią na ich wezwanie.

Między piątkiem 16 lutego, a niedzielą 18 lutego br., aplikacja Fuego Cruzado, która zlicza strzelaniny w Río, zarejestrowała 88 starć ( ok 20 więcej niż średnia), których smutny wynik to 14 zmarłych i 21 rannych.

Źródło zdjęcia głównego: Saulo Cruz

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2018/02/19/las-crudas-imagenes-de-la-sangrienta-violencia-que-azota-a-rio-de-janeiro/

https://expansion.mx/mundo/2018/02/15/los-robos-y-la-violencia-empanaron-la-fiesta-del-carnaval-de-brasil

https://oglobo.globo.com/rio/combate-corrupcao-policial-sera-prioridade-da-intervencao-no-rio-22409039

https://odia.ig.com.br/rio-de-janeiro/2018/02/5515706-possibilidade-de-mandado-coletivo-em-intervencao-gera-polemica.html

https://oglobo.globo.com/rio/a-pedido-de-pezao-temer-vai-decretar-intervencao-na-seguranca-do-rio-22403272?utm_source=Facebook&utm_medium=Social&utm_campaign=O%20Globo

http://www.bbc.com/portuguese/brasil-43136591

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *