Lima gospodarzem Międzynarodowego Forum Rowerowego

W dniach 22-26 lutego, Lima będzie gospodarzem siódmej edycji Międzynarodowego Forum Rowerowego (FMB7), najważniejszej imprezy rowerowej na świecie. Tegoroczne forum toczyć się będzie pod hasłem „Odzyskiwanie miasta”, którego intencją jest wypracowanie regulacji Prawa Rowerowego, a także podniesienie świadomości oraz zachęcanie obywateli do korzystania z tego środka transportu, promując przy tym zrównoważoną mobilność.

Głównym miejscem spotkania będzie kompleks sportowy „Manuel Bonilla” w dzielnicy Miraflores, gdzie obywatele będą mogli wziąć udział w konferencjach, prowadzić rozmowy przy okrągłych stołach, uczestniczyć w warsztatach, wykładach oraz projektach miejskich i sportowych.

Według organizatorów zgrupowanych w Sieci Rowerzystów Miejskich w Peru – BiciRed, to wydarzenie ma na celu osiągnięcie porozumień z instytucjami publicznymi i prywatnymi w kraju w ramach zrównoważonej mobilności, zachęcenie rządu do stworzenia projektu budżetu z przeznaczeniem na infrastrukturę rowerową, wprowadzenie kart rowerowych oraz regulację prawa o ruchu rowerowym.

W forum wezmą udział obywatele, wspólnoty, międzynarodowe organizacje aktywistów rowerowych, badacze, politycy, oraz osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzeni publicznej.

To niezwykle ważne wydarzenie wspierane i promowane jest przez Panamerykańską Organizacją Zdrowia, Akademickie Centrum na rzecz Odpowiedzialności Społecznej PUCP, Gminę San Isidro, Gminę Miraflores, Ambasadę Holandii, Niemiecką Agencję Rozwoju (GIZ), Term, Ruch obywatelski na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz grupę El Comercio.

Pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku, rok po wypadku drogowym w Porto Alegre w Brazylii, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu rowerzystów. Kierowca samochodu wjechał w grupę 20 osób, poważne raniąc 10.

Jak dotąd w Ameryce Łacińskiej odbyło się 6 Forum:
2012 do 2014: FMB 1, FMB 2 i FMB 3 – Brazylia
2015: FMB 4 – Kolumbia
2016: FMB 5 – Chile
2017: FMB 6 – Meksyk

Źródło zdjęcia głównego: www.FMB7.org

Źródła:

  • https://elcomercio.pe/lima/sucesos/lima-sera-sede-foro-mundial-bicicleta-noticia-493276
  • https://www.joinnus.com/PE/charlas-y-conferencias/lima-foro-mundial-de-la-bicicleta-7-12131
  • http://www.fmb7.org/fmb7/
  • https://www.veoverde.com/2011/03/brasil-automovilista-atropella-a-decenas-de-ciclistas-durante-manifestacion-en-porto-alegre/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *