Reżyser „Narcos” pracuje nad serialem o aferze korupcyjnej w Petrobras

Po niebywałym sukcesie pierwszego sezonu serialu o Pablo Escobarze, Netflix już parę dni po premierze zdecydował się na nakręcenie drugiej serii. Tymczasem reżyser i koproducent serialu, José Padilha, ogłosił w zeszłym tygodniu w wywiadzie udzielonym magazynowi „Veja”, że szykuje się do nakręcenia serialu zainspirowanego skandalem korupcyjnym w brazylijskim koncernie naftowym Petrobras. Jak zapowiedział sam twórca, „celem jest opowiedzenie o operacji policji i przedstawienie licznych szczegółów, które nie są znane nawet mediom”.

Pochodzący z Rio, 48-letni Padilha zdradził, że serialowi nadano póki co roboczy tytuł Jet Wash, który ma nawiązywać do operacji Lava Jato, badającej nieprawidłowości w funkcjonowaniu państwowego giganta. Sama nazwa operacji oznacza dosłownie „Mycie samochodu”, ponieważ pranie brudnych pieniędzy pochodzących z umów, które brazylijscy politycy i biznesmeni wykradli ze spółki, odbywało się poprzez stacje benzynowe, hotele i myjnie samochodowe. W skandal zamieszani są najważniejszy politycy państwowi, w tym były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, który miał się wzbogacić właśnie dzięki pieniądzom pochodzącym z Petrobrasu.

Na razie nie wiadomo, kto sfinansuje projekt filmu. Niektóre źródła podają, że jeśli Padilha nie znajdzie sponsora, będzie się starał o finansowanie zbiorowe. Jego produkcyjna, Zazen produções, ogłosiła, że reżyser w tym momencie nie chce się odnosić do tego tematu. Warto wspomnieć, że ta sama firma wyprodukowała dwa wielkie hity kinowe, które przyniosły reżyserowi międzynarodową sławę zarówno w Brazylii jak i za granicą: Elitarni (2007) i Elitarni – Ostatnie starcie (2010). W obu przypadkach, podobnie jak w serialu Narcos, w główną rolę męską wcielił się, jak można przypuszczać ulubiony aktor reżysera, Wagner Moura. Kto wie, czy i tym razem Mourze nie przypadnie główna rola, na przykład prezydenta Luli albo sędziego Sérgia Moro, który prowadzi dochodzenie w sprawie brazylijskiego lidera i niedawno zablokował jego nominację na ministra.

Źródła:

http://brasil.elpais.com/brasil/2016/03/24/cultura/1458846427_855164.html

https://www.agambiarra.com/jose-padilha-serie-petrobras/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *