Wenezuela: Więźniowie polityczni wyjdą na wolność

Wczoraj o godzinie 22:18 czasu lokalnego Zgromadzenie Narodowe w drugim czytaniu przegłosowało ustawę o amnestii dla więźniów politycznych.

Amnestią zostaną objęci wszyscy ci, którzy zostali niesprawiedliwie osądzeni w czasie ostatnich kilkunastu lat. Wiceprzewodniczący komisji ds. polityki wewnętrznej, Juan Guaidó stwierdził, że „amnestia obejmie młodzież i studentów, którzy całym sercem protestowali dla dobra Wenezueli, jak również liderów politycznych, którzy znaleźli się w więzieniu ponieważ stanowili zagrożenie dla sytemu politycznego i którzy pragnęli wprowadzić zmiany, na które rząd Cháveza i Maduro nie mógł pozwolić”.

Wypowiedź Guaidó jest odpowiedzią na fale krytyki ze strony zwolenników Maduro dotyczącej propozycji uwolnienia więźniów. Twierdzą oni, że dzięki amnestii na wolność wyjdą przestępcy i handlarze narkotyków. Przedstawiciele partii demokratycznej zapewniają jednak, że takie opinie są częścią propagandy Maduro.

Największe emocje wśród polityków i społeczeństwa budzi fakt amnestii dla Leopoldo Lópeza – lidera partii demokratycznej. Na jego uwolnienie czekają miliony Wenezuelczyków. Ponowne pojawienie się Lópeza na scenie politycznej może spowodować poważne zmiany w Wenezueli.

Nic więc dziwnego, że przegłosowanie amnestii dla więźniów politycznych jest uważane za moment przełomowy. Deputowana z regionu Bolivia, Ligia Delfín, tak podsumowała  środowe  posiedzenie Zgromadzenia: „My Wenezuelczycy zasługujemy na kraj, w którym demokracja jest respektowana. Pragnienie życia w lepszej Wenezueli nie jest przestępstwem. Będziemy negocjowali na równych warunkach, uwolnimy więźniów politycznych. Niesprawiedliwym jest osądzanie młodych ludzi tylko dlatego, że myślą inaczej”.

Źródło:

Aprobada Ley de Amnistía y de Reconciliación Nacional

Delsa Solórzano: La ley de Amnistía incluye solo a los presos políticos no amaña a delincuentes

https://www.facebook.com/mariacorina/?fref=nf

4 thoughts on “Wenezuela: Więźniowie polityczni wyjdą na wolność”

 1. Wyjdą? Czy aby na pewno? Kiedy?

  Sorry, ale ten tekst świadczy o tym, że jego autorka umie tylko tłumaczyć z hiszpańskiego, ale zupełnie nie orientuje się w wenezuelskiej sytuacji. W tekście nie ma ani słowa o tym, że prezydent Maduro zanim to zostało przegłosowane, zapowiedział, że nic z tego nie będzie.

  1. Sorry, ale ten komentarz świadczy o niskiej kulturze komentującego, a nie o jego wiedzy na temat sytuacji w Wenezueli.
   Tego rodzaju osobiste przytyki do autorki są nie na miejscu.

 2. Szanowny Czytelniku, to że Maduro nie zgadza się z amnestią dla więźniów politycznych jest faktem bardziej niż oczywistym. Ktoś, kto ma chociaż minimalną wiedzę na temat sytuacji w Wenezueli może bez problemu wyobrazić sobie reakcję Maduro i jego świty. Nie widzę więc powodu, dla którego miałabym w powyższą informację wplątać wątki związane z reakcją prezydenta. Wiadomość miała na celu poinformowanie o fakcie – Zgromadzenie Narodowe przegłosowało amnestię dla więźniów.
  Zapraszam do czytania innych wiadomości http://iberoameryka.natemat.pl/173519,to-nie-jest-moja-wenezuela, http://iberoameryka.com/tag/wenezuela/, w celu zdobycia szerszego oglądu na sytuację w Wenezueli. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *