Pomóżmy plemieniu Awá!

Plemię Awá zamieszkuje wschodnią część Amazonii i liczy około 350 członków. Nie jest mu jednak dane spokojne życie według zasad własnej kultury i kultywowanie tradycji przodków.Nie oszczędzili ich europejscy koloniści, a kilka lat temu świat dowiedział się o plemieniu za sprawą kolejnego nieszczęścia – koncernów eksploatujących amazońską dżunglę i bandytów, którzy napadali na rdzennych mieszkańców Puszczy Amazońskiej.

Tubylcy należący do plemienia Awá odżywiają się tym, co sami upolują. Przez ciągłą wycinkę lasów i penetrowanie brazylijskiej części Amazonii jest im coraz trudniej łowić i polować. Jak wyznaje Amiri Awá Guajá, jeden z członków społeczności, nielegalni rybacy i myśliwi wykradają im także owoce. Na szczęście nie są sami i z pomocą przybyli im Strażnicy Guajajara.

Strażnicy wzięli sprawy w swoje ręce aby ocalić ich ziemię przed zniszczeniem, a lud Awá – przed eksterminacją. Patrolują lasy, wyszukują strefy kluczowe dla nielegalnego pozyskiwania drewna i zgłaszają lokalnym władzom przypadki naruszania terytorium Awá.

Kaw Guajajara, koordynator Strażników, powiedział:

„Awá pozostający w dobrowolnej izolacji nie mogą żyć bez swoich lasów. Nasze działania powstrzymały wielu napastników. Tak długo, jak będziemy żyć, będziemy walczyć za niekontaktowanych tubylców, za nas wszystkich, za naturę.”

Ich praca poskutkowała ogromnym zmiejszeniem nielegalnego wyrębu lasów, jednak, aby móc działać dalej, pilnie potrzebują pomocy ze strony brazylijskich władz: funduszy i sprzętu na potrzeby wypraw w głąb dżungli oraz wsparcia rządu, który mógłby aresztować działąjących nielegalnie drwali. Guajajara chcą również, aby rządzący wprowadzili w życie umowę zawartą między brazylijską Narodową Fundacją ds. Tubylców (FUNAI), siłami policji wojskowej i państwowymi siłami bezpieczeństwa, dzięki czemu możliwe stanie się zbudowanie baz ochraniających rdzenne terytorium Awá.

(Źródło: rebelianci.org)

Strażnicy żyją w ciągłym strachu o własne życie i zdrowie, jednak nie przestają pomagać sąsiedniemu plemieniu. Pomóż im i wesprzyj ich pracę wiadomością e-mail skierowaną do brazylijskich władz!

Strona, na której można wesprzeć e-mailem Strażników Guajajara:
https://www.survivalinternational.org/actnow/emails/guajajara_guardians/actions/new

Apel Amiri Awá Guajá (dostępny na portalu Facebook) :
https://www.facebook.com/survival/videos/10155049771371553/

Żródła:
1. https://www.survivalinternational.org/actnow/emails/guajajara_guardians/actions/new
2. https://nativenewsonline.net/currents/amazon-guardians-travel-city-landmark-protest/
3. https://wolnemedia.net/kolejni-indianie-guajajara-zamordowani/

2 thoughts on “Pomóżmy plemieniu Awá!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *