Peru w 500 przepisach

Gastón Acurio w najnowszej książce w 500 przepisach odbywa podróż przez kuchnię peruwiańską – połączenie tradycji inkaskich oraz kuchni imigrantów.

„Od zawsze marzyłem, żeby być kucharzem” – wspomina w swojej książce Gastón Acurio, światowej sławy kucharz z Peru. „Pochodzę z rodziny, w której dobry smak musiał być na pierwszym miejscu” – dodaje.

Lecz to było tylko podstawą dla peruwiańskiego mistrza ceviche, ponieważ ukończył paryską szkołę gastronomiczną Le Cordon Bleu i po powrocie do kraju zaczął odkrywać kuchnię własnej ojczyzny. Przemierzył wiele wiosek w poszukiwaniu nie tylko lokalnych i zapomnianych produktów, ale także ich historii i ludzi, którzy je wytwarzają. Dzięki temu Acurio stał się ambasadorem gastronomii peruwiańskiej na świecie, właścicielem ponad 40 restauracji w Amerykach i Europie promujących kuchnię peruwiańską oraz rzecznikiem projektów na rzecz edukacji i odżywiania.

Kuchnia peruwiańska zdobywa ostatnio coraz więcej zwolenników i śmiało toruje sobie drogę do bycia jedną z najlepszych na świecie. Powstała z połączenia tradycji gastronomii inkaskiej oraz imigrantów głównie z Hiszpanii, Afryki, Chin, Japonii, Włoch czy Francji. Efektem są kuchnie fusion m.in.: nikkei, chifa, criolla czy włosko-peruwiańska.

W swojej książce Acurio prezentuje przepisy m.in. na ceviche – najbardziej rozpoznawalną potrawę peruwiańską na świecie. Specjalne miejsce pośród 500 przepisów mają także ziemniak, zupy, potrawy z jarzyn i ryżu czy tacu tacu (danie z ryżu i fasoli). Co więcej, w książce można znaleźć również dania tradycyjne, które są o krok od zapomnienia. Znajdziemy tam również recepty na narodowe napoje z użyciem pisco, jak na przykład pisco sour i chilcano.

Źródła:

http://www.elobservador.com.uy/noticia/306278/gaston-acurio-invita-a-descubrir-peru-en-500-recetas/

http://peru21.pe/vida21/peru-nuevo-destino-gastronomico-mundial-2219915

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *