Wenezuela i Indie: Wzmocnienie bilateralnej współpracy

Wenezuelski rząd, po podpisaniu porozumień o poszerzeniu współpracy z Katarem i Rosją, zdecydował się na wzmocnienie dwustronnych stosunków z Indiami.

Foto: descifrado.com
Foto: descifrado.com

Podczas spotkania w Caracas, które odbyło się 24 maja br., minister spraw zagranicznych Wenezueli Delcy Rodríguez i jej hinduski odpowiednik, Vijay Kumar Singh potwierdzili chęć zintensyfikowania wzajemnych relacji obu państw poprzez współpracę w dziedzinie:

  • energetyki,
  • rolnictwa,
  • farmaceutyki,
  • technologii,
  • przemysłu samochodowego.

Ambicją Wenezueli jest, jak stwierdziła wenezuelska minister, podnieść dotychczasowe stosunki bilateralne do rangi strategicznej współpracy. Dodatkowo, byłby to krok w stronę wzmocnienia więzi łączących region azjatycki z Ameryką Łacińską i Karaibami. Jako dowód na istnienie relacji gospodarczych pomiędzy regionami można wskazać BRICS (Brazylię, Rosję, Indie, Chiny, RPA), inwestycje Chin w Kanał Nikaraguański i Pociąg Bioceniczny, zainteresowanie wykazywane przez Japonię ws. inwestycji na karaibskich wyspach oraz współpracę pomiędzy Wenezuelą i Chinami.

Minister Singh potwierdził przy tej okazji, że nowy rząd Indii jest gotów na „wejście na nowy poziom” w kontaktach z Wenezuelą. Należy zaznaczyć, że państwa te utrzymują serdeczne stosunki od 1959 roku, tj. od objęcia władzy przez Rómulo Betancourta. W 1999 roku doszło do ponownego wzmocnienia relacji po wyborach wygranych przez Hugo Cháveza. Rządy chavismo w Wenezueli odznaczają się we wspólnej historii jako okres częstych i owocnych spotkań na wysokim szczeblu – w 2005 roku wenezuelski prezydent odwiedził ówczesnego prezydenta Indii, A. P. J. Abdula Kalama w Nowym Delhi. W wyniku tego spotkania w życie weszły memoranda i porozumienia, dotyczące współpracy w sektorze wydobywczym (gł. gazu ziemnego) i stworzenia Komisji Mieszanej. Równo rok temu, w maju 2014 roku, utworzono Grupę Przyjaźni Parlamentarnej, rezydującej w Caracas, która miała podtrzymać atmosferę przyjaznej współpracy między Wenezuelą i Indiami.

Spotkanie przedstawicieli obu krajów miało też szerszy wymiar – stanowiło szansę na zaprezentowanie zadań, które postawiła przed sobą Wenezuela podczas swojej kadencji jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wśród nich można wymienić demokratyzację państw tworzących organizację i pracę nad rozwijaniem światowego pokoju.

Źródła:

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/gobiernos-de-india-y-venezuela-fortalecen-relacion.aspx

http://www.eluniversal.com/nacional-y-politica/150524/agricultura-y-sector-automotriz-ocupan-agenda-de-india-y-venezuela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *