Peru: Iquitos czeka na powódź

Pomarańczowy alarm powodziowy, podwyższony stan wód w Amazonce i liczne podtopienia w położonych niżej dzielnicach to wstęp do powodzi, czekającej w najbliższych dniach miasto Iquitos.

Foto: diariodeiqt.lamula.pe
Foto: diariodeiqt.lamula.pe

Ostrzeżenie przed powodzią wydał Senamhi (Servicio Nacional de Meteorología e Hidrología del Perú – Krajowy Urząd ds. Meteorologii i Hydrologii w Peru), który już na początku lutego br. powiadomił o niepokojąco szybko wzrastającym poziomie wód w otaczających Iquitos rzekach. Komunikat wydano ponownie w pierwszych dniach kwietnia br., wskazując na możliwość przekroczenia brzegów przez Amazonkę w ciągu najbliższych 12 dni. Ostrzeżenie dotyczyło nie tylko dzielnicy Iquitos, ale także Punchany, San Juan, Belén i innych – zostało ono przekazane do władz lokalnych, aby te podjęły środki zapobiegawcze i rozpoczęły ewakuację najbardziej zagrożonych dzielnic.

Przyczyną rosnącego poziomu wód w rzekach są liczne i obfite opady deszczu, częste o tej porze roku w Peru. Normalnym poziomem dla Amazonki jest 114,30 m, obecnie zaś przekroczył on 116,53 m. Dziennie przybywa aż do 12 cm wody. Już w tym momencie podtopione są biedniejsze, położone niżej dzielnice, takie jak Belén czy Punchana. Podwyższony stan wód może spowodować wybuch epidemii chorób przenoszonych przez insekty, a także zniszczyć osiedla, postawione na palach nad brzegiem rzeki.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

W dniu 1 kwietnia br. prace w głównym porcie Iquitos, Silfo Alban del Castillo-Masusa, wstrzymano do odwołania w związku z zalaniem wjazdu i pomostów. Masusa jest najważniejszym portem w regionie, który przyjmuje codziennie dziesiątki statków, przybywających m.in. z peruwiańskiej Pucallpy i Yurimaguas, a także kolumbijskiej Leticii i brazylijskiego Manaus.

Gubernator regionalny Loreto, Fernando Meléndez Celis, potwierdził, że rząd ogłosił stan wyjątkowy w jego departamencie podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 8 kwietnia br. Ma on potrwać 60 dni w dystryktach: Balsapuerto, Jeberos, Lagunas, Santa Cruz, Teniente César López Rojas i Yurimaguas (w prowincji Alto Amazonas), Requena (w prowincji Requena), Contamana, Padre Márquez, Pampa Hermosa, Sarayacu i Vargas Guerra (w prowincji Ucayali), Nauta, Parinari, Trompeteros i Urarinas (w prowincji Loreto), Belén, Iquitos, Indiana, Las Amazonas, Punchana i San Juan Bautista (w prowincji Maynas). Dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego wcielono w życie wyjątkowe i szybkie środki reagowania w dotkniętych powodzią miejscowościach. W usuwaniu szkód uczestniczą nie tylko lokalne i regionalne rządy, ale i ministerstwa, odpowiedzialne m.in. za transport, komunikację, zdrowie, edukację, obronę, rolnictwo czy budownictwo.

Od tygodnia, tj. od 7 kwietnia br., drogą wodną przekazywane są artykuły spożywcze i sanitarne do najbardziej poszkodowanych mieszkańców regionu. Według wyliczeń gubernatora aż 670 wiosek ucierpiało w wyniku podniesionego poziomu wody w dorzeczach rzek Marañón i Huallaga. Ostrzegł też, że poziom ten już teraz jest wyższy niż w 2012 roku, który okazał się szczególnie tragiczny w skutkach dla peruwiańskiej Amazonii.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=2XFMHTE3IYw&w=420&h=315]

Źródła:

http://panamericana.pe/24horas/nacionales/179903-iquitos-inundaciones-afectan-escolares-distrito-belen

http://www.larepublica.pe/04-02-2015/senamhi-advierte-que-el-rio-amazonas-inundara-iquitos

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/gobierno-peruano-decreta-estado-de-emergencia-en-diversos-distritos-de-lo

http://www.tvperu.gob.pe/informa/nacional/alerta-colapsa-principal-puerto-de-iquitos-inundaciones

http://diario-cronicasiquitos.com/fernando-melendez-anuncia-ayuda-humanitaria-para-pueblos-del-maranon/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *