Chile: Prezydent podpisała ustawę o związkach partnerskich

Prezydent Chile Michelle Bachelet podpisała w poniedziałek 13 kwietnia br. ustawę o związkach partnerskich pomiędzy osobami tej samej płci. Prace nad ustawą trwały ponad cztery lata, a jej podpisanie zostało z radością przyjęte przez jej zwolenników, jako krok ku pełnym prawom dla par tej samej płci.

“To zakończy rozróżnianie związków partnerskich od rodzin i innych małżeństw” – powiedział Rolando Jimenez, przewodniczący Ruchu Wyzwolenia i Integracji Gejów. “To bardzo dobra wiadomość dla Chile” – dodał.

Nowe prawo wejdzie w życie w ciągu sześciu miesięcy i da parom tej samej płci oraz konkubinatom wiele uprawnień, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla małżeństw. Osoby z takich związków będą mogły dziedziczyć po partnerze, będą informowane o leczeniu partnera oraz otrzymają świadczenia socjalne, tak jak w przypadku małżeństw osób różnej płci.

Chile do tej pory uchodziło za jeden z najbardziej konserwatywnych krajów regionu. Było jednym z ostatnich krajów, który zalegalizował rozwody, a stało się to dopiero w 2004 roku.

“Dziś dorastamy jako społeczeństwo” – powiedziała prezydent Bachelet. “Robimy fundamentalny krok w kierunku nowego prawa, sprawiedliwości i respektowania indywidualności każdego obywatela” – dodała.

Obecnie w Ameryce Południowej, oprócz Chile, istnieje 5 państw, które uchwaliły ustawy dotyczące pełnej równości małżeńskiej lub związków partnerskich. Pełną równość małżeńską przewiduje prawo w następujących krajach: Argentynie (od 2010 r.), Brazylii (od 2013 r.) i Urugwaju (od 2013 r.). Związki partnerskie są legalne w Ekwadorze (od 2008 r.) i Kolumbii (od 2009 r.).

Źródło: http://abcnews.go.com/International/wireStory/chiles-bachelet-signs-sex-civil-union-law-30284147

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *