Kolumbijski hołd dla Gabo

„Gabo żyje wśród nas” – tak brzmi hasło, pod którym kolumbijskie ministerstwo kultury organizuje serię wydarzeń w hołdzie Gabrielowi Garcíi Márquezowi. Wystawy, konferencje, spektakle teatralne, warsztaty i wspólne czytanie, to tylko niektóre z aktywności zaplanowanych dla uczczenia pamięci wybitnego pisarza na rok od jego śmierci.

“Naszą intencją jest przybliżenie Kolumbijczykom dzieł, dzięki którym Marquez pozostaje nieśmiertelny. Zapraszam do czytania, niech powieści Gabo towarzyszą wam i waszym przyjaciołom” – powiedziała z tej okazji minister kultury, Mariana Garcés Córdoba.

Biblioteki rozpowszechniać będą materiały związane z życiem i twórczością pisarza, zostanie otwarta także wystawa poświęcona jego osobie. Jej częścią będzie stworzona za pośrednictwem portali społecznościowych „machina pamięci” – ściany sali dotyczącej Márqueza zostaną pokryte definicjami takich pojęć, jak literatura, miłość, przyjaciel, pokój. Jest to nawiązanie do sposobu, w jaki José Arcadio Buendía, bohater “Stu lat samotności”, próbował poradzić sobie z plagą niepamięci.

Do rocznicy śmierci Márqueza nawiążą także Międzynarodowe Targi Książki w Bogocie, które rozpoczną się 21 kwietnia br. Tegoroczna edycja poświęcona jest Macondo – fikcyjnemu, magicznemu światu, znanemu między innymi z powieści „Sto lat samotności”. Organizatorzy targów podejmą próbę odtworzenia tego miejsca w jednym z pawilonów.

Źródła:

http://www.bibliotecanacional.gov.co/content/construyamos-la-m%C3%A1quina-de-la-memoria

http://www.lacapital.com.ar/informacion-gral/Colombia-homenajea-a-Gabriel-Gabriel-Garcia-Marquez-a-un-ao-de-su-muerte-20150412-0060.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *