Państwa Ameryki Łacińskiej oferują pomoc uchodźcom z Syrii

Prezydent Chile, Michelle Bachelet, na początku tego tygodnia, w trakcie spotkania ze społecznością żydowską zapowiedziała, że Chile opracowuje plan przyjęcia uchodźców. Nie będzie to pierwsza tego typu pomoc państwa – Chile w 2008 roku przyjęło 117 Palestyńczyków, którzy wcześniej zamieszkiwali Irak.

W trakcie spotkania prezydent powiedziała m.in. „w naszej historii zawsze mieliśmy otwarte drzwi dla wszystkich tych, którzy przybywając, bardzo często z dalekich miejsc, zadomawiali się w naszym kraju, wnosząc swoją historię i kulturę w budowę naszej ojczyzny”. Przedstawiciele społeczności arabskiej w Chile (szacowanej na około 300 tysięcy osób) kilka dni wcześniej zaprezentowali plan przyjęcia nawet 100 rodzin syryjskich uchodźców.

Schronienie uciekającym z Syrii oferuje także Brazylia. Państwo przyjęło już 2077 osób. Brazylia jest wyjątkiem w regionie – przybywający Syryjczycy mogą pracować i mają dostęp do opieki zdrowotnej i systemu edukacji. Od czterech lat Syryjczycy stanowią 25% wszystkich uchodźców na terytorium tego kraju. Argentyna od początku konfliktu w Syrii w 2011 roku przyjęła 233 osoby. Swoją pomoc zaoferował również Urugwaj, ale po rocznym pobycie w tym kraju część syryjskich uchodźców stwierdziła, że woli wrócić do Libanu. Meksyk do tej pory przyjął 30 uchodźców, Paragwaj w ubiegłym miesiącu przyznał status uchodźcy 7 osobom z Syrii.

O przyjęcie uchodźców przez państwa tworzące Wspólnotę Andyjską zaapelował deputowany Parlamentu Andyjskiego, Alberto Adrianzén. Przypomniał, że w przeszłości wielu obywateli Kolumbii czy Peru z powodu problemów związanych z przemocą zmuszonych było wyemigrować – wtedy zostali przyjęci przez inne kraje świata. Jego zdaniem Ameryka Łacińska ma teraz okazję odwdzięczyć się za okazaną pomoc.

Źródła:

http://elcomercio.pe/mundo/latinoamerica/michelle-bachelet-anuncia-que-chile-recibira-refugiados-sirios-noticia-1839166?ref=portada_home

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150907_crisis_refugiados_sirios_migracion_america_latina_irm

http://www.infobae.com/2015/09/08/1753746-crisis-migratoria-que-hacen-los-paises-america-latina-los-refugiados-sirios

http://larepublica.pe/politica/701961-parlamentario-andino-propone-que-peru-reciba-refugiados-sirios

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *