FARC proponuje rządowi wspólne poszukiwanie zaginionych

Pierwszy raz pomysł współpracy w tym temacie został przedstawiony przez rząd Santosa w marcu br. i stał się jednym z głównych punktów rozmów toczonych w Hawanie.

Już w ubiegłym roku do Hawany przyjechali przedstawiciele ugrupowań zrzeszających rodziny zaginionych osób. Wśród 60 przybyłych znajdywała się Teresita Gaviria, prezes Asociación Madres de la Candelaria. ”Partyzanci twierdzili, że nie zabijali ani nie porywali nikogo, ale w Hawanie przyznali, że wielu osób już nie odnajdziemy, bo pozbyli się ciał, wrzucając je do rzek” – komentowała zaskoczona brutalnością wyznania. Propozycję FARC uznaje za najlepszą rekompensatę, jakiej mogłyby oczekiwać rodziny zaginionych. Samo Asociación Madres de la Candelaria zrzesza 882 rodziny (w tym 362 poszkodowane przez FARC), które poszukują 1170 osób. Teresita szuka syna, brata oraz bratanka. Według Maríi Consuelo Jáuregui, dyrektorki Fundación País Libre, porozumienie między FARC a rządem pomoże ”setkom rodzin, które wierzą, że ich najbliżsi żyją”. Podkreśla również, że 284 porwanych przez FARC zmarło w niewoli i wiele rodzin wystąpiło z prośbą o oddanie ciał, które znajdują się na terenie konfliktu.

Główny negocjator FARC, Iván Márquez, wystąpił z propozycją współpracy przy poszukiwaniu pod koniec sierpnia, na spotkaniu zamykającym czterdziesty cykl spotkań z przedstawicielami rządu Kolumbii. Cykl ten poświęcony był tematom sprawiedliwości, a także przemocy seksualnej jako broni używanej w trakcie konfliktu.

Temat sprawiedliwości był jednym z najbardziej skomplikowanych w trakcie rozmów, gdyż każda ze stron oskarża drugą o odpowiedzialność za ataki zbrojne. Ponadto zdaniem FARC rząd po podpisaniu traktatu pokojowego dokona aresztowań członków partyzantki, podczas gdy żołnierze i inni funkcjonariusze państwowi odpowiedzialni za zbrodnie i przestępstwa nie poniosą odpowiedzialności. Mimo to Márquez określił przebieg negocjacji z przedstawicielami rządu jako pozytywny i dodał, że obie strony zauważyły postęp w dialogu. Wezwał również rząd do poszanowania wstrzymania ognia, ogłoszonego jednostronnie przez FARC w lipcu br. Muszą być spełnione pewne warunki dla obustronnego i stałego wstrzymania ognia i ustania nienawiści, które będą nam towarzyszyć aż do podpisania ostatecznego porozumienia – dodał.

Pomimo dobrych rezultatów negocjacji, 23 sierpnia kolumbijski Minister Obrony, Luis Carlos Villegas, określił jako niemożliwe przywrócenie pokoju w ciągu najbliższych 20 lat, nawet jeśli dojdzie do ugody z FARC.

Jutro, 10 września, strony wznowią negocjacje. Do tej pory zostały zakończone rozmowy co do trzech z sześciu punktów negocjacji. Ponadto uzgodniono stworzenie Komisji Prawdy (Comisión de la Verdad) oraz rozpoczęto program rozminowania kraju. Od 1990 r. miny pozostawiły 11 tys. zabitych i rannych; jest to drugi, po Afganistanie, wynik na świecie.

W zależności od źródła liczba zaginionych z powodu konfliktu zbrojnego wynosi od 30 do 50 tys. osób, czyli, co podkreślił Márquez, więcej niż suma zaginionych w trakcie dyktatur w Chile i Argentynie. Według Hispantv, w trakcie konfliktu zginęło ponad 600 tys. osób, a 5 milionów zostało przesiedlonych; według danych rządowych jest to odpowiednio 220 tys. i 6 milionów.

Niezależnie od negocjacji władze Kolumbii ponad miesiąc temu rozpoczęły poszukiwania ciał osób zaginionych na wysypisku miasta Medellín.

Źródła: http://www.bluradio.com/93573/gobierno-y-farc-discuten-acuerdo-para-la-busqueda-de-desaparecidos

http://www.eluniversal.com/internacional/150831/las-farc-proponen-acuerdo-para-busqueda-de-desaparecidos

http://www.elcolombiano.com/hallar-a-desaparecidos-es-un-reto-aun-con-acuerdo-gobierno-farc-FX1572351

http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2015/08/30/farc-proponen-pacto-para-buscar-desaparecidos-en-colombia-7889.html

http://www.prensa.com/mundo/Guerrilla-Farc-propone-desaparecidos-Colombia_0_4289571114.html

http://www.hispantv.com/newsdetail/Colombia/55084/Colombia-Bogota-FARC-Ivan-Marquez-Juan-Manuel-Santos-Luis-Carlos-Villegas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *