OPA podzielona, Wenezuela zadowolona

Bez przyjęcia deklaracji krytykującej sytuację wewnętrzną w Wenezueli – tak zakończyło się spotkanie państw członkowskich Organizacji Państw Amerykańskich (OPA).

Wynik nadzwyczajnego zebrania ministrów spraw zagranicznych państw zrzeszonych w OPA, które odbyło się w środę 31 maja br., dziwić nie może, jednak pozostawia po sobie nutkę goryczy. W łonie organizacji widać silny podział na zwolenników interwencji w wewnętrzne problemy Wenezueli i przeciwników ingerowania w suwerenność państwa. Początkowo można było się zresztą doliczyć aż… trzech propozycji rozwiązania tej patowej sytuacji, które później zgrupowały się wokół dwóch biegunów. Do pierwszej grupy należą m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Peru, Kanada i Panama, w drugiej zaś znaleźć można sojuszników prezydenta Maduro – Boliwię, Nikaraguę, Gujanę i wiele mniejszych karaibskich wysp, zrzeszonych w CARICOM.

Warto przypomnieć, że w Wenezueli, która od miesięcy trawiona jest przez brutalnie tłumione protesty, kryzys gospodarczy i polityczny oraz braki w zaopatrzeniu, na początku maja br. powołano do życia Konstytuantę (Zgromadzenie Konstytucyjne). Ciało to ma za zadanie przygotować nową konstytucję, nie trzeba jednak dodawać, że opozycja nawołuje do zignorowania całego procesu, nazywając go „oszustwem konstytucyjnym”. W ostatnim tygodniu świat obiegły również zdjęcia jednego z liderów opozycyjnych, Henrique Caprilesa Radonskiego, który wraz posłem z opozycji, Carlosem Paparonim, został potraktowany gazem łzawiącym podczas demonstracji na autostradzie w stolicy kraju. Według opozycji aż 275 osób zostało rannych podczas poniedziałkowych protestów, które miały na celu złożenie u Rzecznika Praw Obywatelskich skargi na trwające represje. Sytuacja wewnętrzna stale się pogarsza, a rząd wydaje się nie mieć żadnych odpowiedzi na żądania tych, którzy proszą jedynie o chleb, pokój w kraju i demokratyczne wybory.

Znając kontekst wydarzeń ostatnich tygodni, łatwiej zrozumieć, że zarówno propozycja „twardej ręki” wobec wenezuelskiego rządu (rozpisania kalendarza wyborczego, uwolnienia więźniów politycznych, rozwiązania Konstytuanty), jak i ta namawiająca do łagodniejszego kursu, mają ze sobą wiele wspólnego. Obie grupy chcą powrotu do dialogu pomiędzy rządem i opozycją, utworzenia specjalnej delegacji, która wspierałaby w tych pracach Wenezuelę oraz, co najważniejsze, ponownego przemyślenia przez ów kraj decyzji o opuszczeniu szeregów OPA. Te wspólne cechy nie wystarczyły jednak do osiągnięcia konsensusu (23 z 34 głosów). Burzliwym obradom w Waszyngtonie towarzyszyły protesty Wenezuelczyków na ulicach miasta. Sekretarz generalny OPA, Luis Almagro, zapewnił manifestantów:

Nadal się [nad tym] pracuje, Wenezuela jest na wokandzie, wspólnota międzynarodowa wciąż jest przejęta tym, co dzieje się z narodem [wenezuelskim].

Co ciekawe, minister spraw zagranicznych Wenezueli, Delcy Rodríguez, oświadczyła, że weźmie udział w czerwcowym Zgromadzeniu Generalnym OPA w Cancún w Meksyku w dn. 19 i 21 czerwca br. Komentując środowe zebranie nie mogła się jednak powstrzymać od przytyku:

Nie było konsensusu, gdyż nie dali rady podtrzymać kłamstw przeciwko Wenezueli. (…) Mogą prosić opozycję w Wenezueli, aby zaprzestała używania przemocy.

Wenezuelska minister zapowiedziała także przyjęcie propozycji nowego dialogu w Wenezueli i wciągnięcie do procesu przedstawicieli pięciu państw, które najgłośniej krytykowały sytuację wewnętrzną. Swoje trzy grosze wtrącił również Diosdado Cabello, pierwszy wiceprzewodniczący partii rządzącej (PSUV):

Prędzej [Luis] Almagro opuści OPA niż zakończy się Rewolucja!

Czy istnieje szansa na zgodę pomiędzy OPA i Wenezuelą oraz czy państwa Ameryki Łacińskiej są jeszcze w stanie jakkolwiek wpłynąć na wenezuelski rząd? Luis Almagro wydawał się optymistą, uznając, że powrót Wenezueli do organizacji jest bardzo ważnym krokiem – obecność przy stole państwa, którego sytuację wewnętrzną się dyskutuje, zwiększa szansę na konstruktywny dialog. Pytanie pozostaje jedno: czy wenezuelskie społeczeństwo ma w sobie jeszcze wystarczająco dużo cierpliwości, aby zaczekać na decyzje na szczeblu ministerialnym?

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons

Źródła:

http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/venezuela-es/article153518269.html

http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-40116110

http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/venezuela-es/article153211699.html

http://www.telesurtv.net/news/Delcy-Rodriguez-No-pudieron-sostener-mentiras-contra-Venezuela-en-la-OEA-20170601-0044.html

http://www.dw.com/es/la-oea-un-tigre-con-hambre-pero-sin-dientes/a-39087862

https://oglobo.globo.com/mundo/almagro-ve-triunfo-na-volta-da-venezuela-ao-debate-na-oea-21423441

http://vtv.gob.ve/primero-se-va-almagro-de-la-oea-antes-que-la-revolucion-bolivariana-dijo-cabello/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *