Dominikana przeciwko małżeństwom nieletnich

Izba Deputowanych Parlamentu Republiki Dominikany zaakceptowała wczoraj projekt zmian w kodeksie cywilnym, który ustanawia 18 lat jako minimalny wiek, w jakim możliwe jest zawarcie małżeństwa.

Projekt trafi teraz do Senatu. Z kodeksu usunięty zostanie m.in. artykuł 146 i inne przepisy dotyczące małżeństwa nieletnich.

Plan Internacional Republica Dominicana (Plan RD), organizacja chroniąca prawa i wspierająca równość dzieci na całym świecie potwierdza, iż Dominikana, dzięki tym zmianom będzie jednym z czołowych państw w Ameryce Łacińskiej broniącym praw dzieci i młodzieży.

Do tej pory dominikańskie prawo pozwalało na małżeństwo nieletnich za zgodą rodziców bądź za przyzwoleniem sądu. Z tego powodu w ostatnich latach w tym kraju zostało odnotowanych bardzo wiele przypadków małżeństw, w których jedna lub obie osoby miały mniej niż 18 lat. Szacuje się, że około 35% kobiet wyszło za mąż przed 18. urodzinami, przy czym aż 15% w wieku 15 lat. Oprócz tego jedna na pięć dziewczynek w wieku od 15 do 19 lat wychodzi za mężczyznę o co najmniej 10 lat starszego od niej samej. Badania wskazują też, że mężczyźni wolą wiązać się z nieletnimi, ponieważ są one bardziej „posłuszne”.

26 kwietnia br. grupa 32 organizacji, zarówno dominikańskich jak i zagranicznych zrzeszonych przy UNICEF, złożyła do Kongresu prośbę o podniesienie do 18 lat wieku minimalnego, niezbędnego do zawarcia małżeństwa. W ten sposób ma zostać położony kres praktyce, która w Republice Dominikany jest już prawie na porządku dziennym.

W tym kontekście organizacja Plan RD prowadzi kampanię społeczną #18NoMenos, która wymusza na władzy podwyższenie do 18 lat minimalnego wieku potrzebnego do zawarcia małżeństwa dla obu płci i bez żadnych wyjątków, gdyż tylko w taki sposób można zagwarantować postęp w kwestii ochrony praw dziecka.

Nie budzi wątpliwości, że reforma kodeksu cywilnego, mimo że to dopiero pierwszy krok, jest też niezwykle ważna na drodze do eliminacji małżeństwa czy konkubinatu w zbyt młodym wieku w tym kraju.

Źródła:

http://elnacional.com.do/diputados-eliminan-del-codigo-civil-articulo-permitia-matrimonio-a-menores/

http://eldia.com.do/diputados-eliminan-el-matrimonio-entre-menores-del-informe-sobre-codigo-civil/

http://www.7dias.com.do/portada/2017/05/31/i229639_camara-diputados-dominicana-eleva-anos-edad-minima-para-matrimonio.html#.WTAlIGjyi00

http://planrd.org/web/?page_id=2378

http://balanzalegal.com/codigo-civil/el-matrimonio-en-el-codigo-civil-dominicano/

 Źródło zdjęcia głównego: 7dias.com.do

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *