Ekwador: Odkryto nowy gatunek amazońskiej żaby

W ekwadorskiej części Amazonii odkryto nowy gatunek Hyalinobatrachium yaku, szklanej żaby. Transparentny spód ciała tego płaza umożliwia obserwacje nie tylko jego narządów wewnętrznych, lecz także bicia serca.

Hyalinobatrachium yaku to nazwa łacińska gatunku żaby, która została niedawno odkryta w Ekwadorze przez badaczy z Uniwersytetu San Francisco de Quito przy współpracy z biologami z różnych środowisk naukowych w Stanach Zjednoczonych. Hyalinobatrachium to rodzaj płazów z rodziny szklenicowatych, który zamieszkuje tereny neotropikalne. Szklenicowate, znane również jako żaby szklane, charakteryzuje bardzo słabo rozwinięty pigment skóry po stronie brzusznej, dzięki któremu są widoczne narządy wewnętrzne tych płazów.

Miejsca w Ekwadorze, w których znaleziono Hyalinobatrachium yaku
Zdj. Juan M. Guayasamin, ZooKeys, 673: 1-20 (12.05.2017)

Zgodnie z informacjami podanymi przez naukowców, żaba yaku jest najbliżej spokrewniona z gatunkiem H. pellucidum i mierzy około 2 centymetrów. Na części grzbietowej, która jest w kolorze świeżej zieleni, są dostrzegalne małe, ciemnozielone plamki, natomiast przezroczysta strona brzuszna uwidacznia większą część organów wewnętrznych, w tym osierdzie, co umożliwia obserwacje bicia serca szklanej żaby. Inną cechą charakterystyczną yaku są długie sekwencje śpiewu oraz przejawiane przez samców zaangażowanie w opiece nad skrzekiem.

Jak podaje ekwadorska prasa, za największe zagrożenie szklanych żab yaku badacze uważają rozbudowę dróg szybkiego ruchu i autostrad, które przebiegają przez lasy amazońskie, naturalne siedliska yaku, a także zanieczyszczenia lokalnych potoków, które uniemożliwiają przeżycie nie tylko nowo odkrytym płazom, lecz także innym gatunkom zwierząt i roślin.

Źródła:

http://www.elcomercio.com/tendencias/ecuador-rana-amazonia-descubrimiento-biologia.html

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/zaby-szklane;4002729.html

http://www.sci-news.com/biology/yaku-glassfrog-04901.html

http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=12108%20

Źródło zdjęcia głównego i obrazu mapy: Juan M. Guayasami, Zookeys:

http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=12108%20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *