Niemcy w obronie praw człowieka w Meksyku – wizyta Peñi Nieta w Berlinie

Prezydent Meksyku, Enrique Peña Nieto, spotkaniem z kanclerz Niemiec zakończył swoją wizytę u naszych zachodnich sąsiadów. Choć głównym celem wizyty miało być zacieśnienie współpracy politycznej i ekonomicznej, to dużym echem odbił się temat bezpieczeństwa i poszanowania praw człowieka w Meksyku.

Tuż po wylądowaniu prezydenta w Niemczech 11 kwietnia odbyły się manifestacje przeciwko tej wizycie. Protestujący zwracali uwagę na kwestie łamania praw człowieka w Meksyku, przywołując sprawę zaginięcia 43 studentów z miejscowości Ayotzinapa w stanie Guerrero we wrześniu 2014 roku. Studentów ani ich ciał do tej pory nie odnaleziono. W opinii publicznej władze stanowe i państwowe są oskarżane o udział w zbrodni.

Peña Nieto zapewnia, że prawa człowieka w Meksyku są przestrzegane. Inaczej sprawę postrzega Angela Merkel, która zaoferowała pomoc w reformie systemu policyjnego w Meksyku, aby stał się bardziej efektywny, także w kwestii poszanowania praw człowieka. Kanclerz Niemiec mówiła o kwestii walki z przestępczością zorganizowaną i wspomniała, że rząd Niemiec już zaoferował swoją pomoc w rozwiązaniu sprawy zaginięcia 43 studentów z Ayotzinapy. Kwestię przestępczości w Meksyku poruszył także prezydent Niemiec, Joachim Gauk, podczas uroczystego bankietu, na którym we wtorek gościł Enrique Peñę Nieta.

Głównym powodem wizyty Peñi Nieta w Niemczech był jednak rok niemiecko-meksykański i ukształtowanie wymiany w sferze nauki, kultury, edukacji, innowacji, mobilności oraz promocja handlu i inwestycji niemieckich.

Niemcy są pierwszym w Europie i piątym w skali światowej partnerem Meksyku w handlu. Dzięki przynależności do NAFTA Meksyk może z łatwością eksportować towary do swoich północnych sąsiadów, co zwiększa jego atrakcyjność.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/04/12/america/1460474794_433768.html

http://www.eluniversal.com.mx/articulo/nacion/politica/2016/04/11/pena-nieto-inicia-visita-alemania

http://www.eldiariony.com/2016/04/11/activistas-protestan-en-alemania-contra-visita-de-pena-nieto/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *