Peru: Vargas Llosa wzywa do głosowania na Kuczynskiego

Wyniki z ponad 90% okręgów wyborczych wskazują, że do drugiej tury wyborów prezydenckich w Peru przeszli Keiko Fujimori i Pedro Pablo Kuczynski. Sławni Peruwiańczycy już zaczęli nawoływać do głosowania na swoich faworytów.

Wybory prezydenckie w Peru wzbudzają wiele emocji nie tylko w samym kraju, ale także w całym regionie. Keiko Fujimori zdobyła w pierwszej turze niemal 40% głosów, a drugi z kandydatów, Pedro Pablo Kuczynski, stoi przed nie lada wyzwaniem. Liberalny ekonomista będzie bowiem musiał skupić wokół siebie tzw. „negatywny elektorat” Keiko, który jest niezwykle heterogeniczny. Ma na to niecałe dwa miesiące – druga tura wyborów odbędzie się 5 czerwca.

Aby to osiągnąć, na pewno potrzebuje wsparcia ze strony sławnych Peruwiańczyków, którzy mogą przekonać do niego społeczeństwo. W sukurs Kuczynskiemu przyszedł sam Mario Vargas Llosa, który w Waszyngtonie zaapelował do swoich rodaków o głosowanie na przedstawiciela partii Peruanos Por el Kambio (PPK).

Vargas Llosa powiedział:

Byłoby katastrofą dla Peru, gdyby Keiko Fujimori, córka najbardziej skorumpowanego dyktatora, oskarżonego o zbrodnie i pogwałcenie praw człowieka, została prezydentem republiki. Triumf fujimoryzmu byłby rewizją dyktatury, to tak jakby ją uprawomocnić, a to mogłoby spowodować niebezpieczny podział polityczny oraz ekonomiczną i społeczną niestabilność w kraju.

Dodał też, że jego kandydatem jest Kuczynski, który może być nadzieją dla Peru i że ma nadzieję, że wyborcy nie będą ślepi i nie oddadzą głosu na Keiko. Pogratulował również dobrego wyniku Verónice Mendozie, kandydatce lewicowej partii Frente Amplio, która uzyskała ponad 18% głosów.

Przypomnijmy, że w 1990 roku Mario Vargas Llosa sam ubiegał się o fotel prezydencki i przegrał właśnie z ojcem Keiko, Albertem Fujimorim. Lata prezydentury Fujimoriego (1990-2000) uważane są obecnie za okres dyktatury, korupcji i gwałcenia praw człowieka, szczególnie wśród ludności pochodzenia indiańskiego.

Źródło:

http://elcomercio.pe/mundo/actualidad/mario-vargas-llosa-respalda-ppk-segunda-vuelta-noticia-1893516?flsm=1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *