Máxima Acuña z nagrodą Goldmana

Peruwianka odebrała wczoraj najważniejszą nagrodę w zakresie walki o środowisko naturalne.

Walkę Máximy, a następnie jej wygraną opisywaliśmy już na naszym portalu. Odwaga i poświęcenie Peruwianki dla sprawy zostały docenione – przyznano jej nagrodę Goldmana, która obecnie stanowi najwyższy dowód uznania dla działalności na rzecz ochrony środowiska. Nagrodę tę w ubiegłym roku otrzymała zamordowana 3 marca br. Berta Cáceres.

Gala wręczenia odbyła się w San Francisco. Máxima, jedna z sześciu nagrodzonych osób, zamiast długiego przemówienia wybrała piosenkę La Jalaqueñita, opowiadającą jej życie i walkę o ziemię. Swoje wystąpienie zakończyła tymi słowami:

Dlatego bronię ziemi, bronię wody, ponieważ one są życiem. Nie boję się wielkich korporacji, będę dalej walczyć, dla towarzyszy, którzy zginęli w Celendin i Bambamarce, i dla tych, którzy nadal walczą w Cajamarce.

Wszyscy nagrodzeni odbędą teraz 10-dniową podróż po San Francisco i Waszyngtonie, biorąc udział w konferencjach i wykładach, spotkaniach z prasą, politykami i aktywistami na rzecz ochrony środowiska.

Źródła:

http://peru21.pe/actualidad/maxima-acuna-gano-premio-goldman-su-defensa-medio-ambiente-2244081

http://www.telesurtv.net/news/Peruana-Maxima-Acuna-recibe-importante-premio-ambiental-20160419-0037.html

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2016/04/160418_peru_campesina_maxima_acuna_gana_premio_goldman_heredera_berta_caceres_lv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *