Coraz więcej Europejczyków migruje do Ameryki Łacińskiej

Raport opublikowany niedawno przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) pokazuje, że liczba Europejczyków migrujących współcześnie do Ameryki Łacińskiej jest wyższa od liczby Latynoamerykanów przenoszących się na Stary Kontynent.

Dokument zatytułowany „Dynamika migracji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz między Ameryką Łacińską a Unią Europejską” zawiera dane, które zdają się być sprzeczne z powszechną opinią o charakterze migracji. Dla przykładu, w 2012 roku ponad 181 tys. Europejczyków osiadło w Ameryce Łacińskiej, podczas gdy do Europy przeniosło się ok. 119 tys. Latynoamerykanów. W porównaniu z rokiem 2007, kiedy na Stary Kontynent wyemigrowało aż 350 tys. Latynosów, liczba ta spadła o 68%. Do Europy przenoszą się głównie Brazylijczycy, Kolumbijczycy, Peruwiańczycy i Ekwadorczycy.

Krajem europejskim, z którego najwięcej migrantów wyrusza do Ameryki Łacińskiej, jest Hiszpania. Kolejne miejsca na liście zajmują Włochy, Portugalia, Francja i Niemcy. Reprezentująca IOM Laura Thompson tłumaczy, że zachodzące w ciągu ostatnich lat zmiany w sferze migracji między Ameryką Łacińską a Europą są uzależnione od  „socjoekonomicznych fluktuacji”. Wzmożona migracja może stanowić odpowiedź na kryzysy gospodarcze.

W 2013 roku w Ameryce Łacińskiej żyło ok. 8,5 miliona zagranicznych imigrantów, z czego ponad milion stanowiły osoby pochodzące z Unii Europejskiej. Znaczny wzrost zanotowano jednak nie tylko w sferze międzykontynentalnego przepływu ludzi. Coraz więcej osób migruje również między państwami latynoamerykańskimi. W 2013 roku najwięcej tego rodzaju przyjezdnych przyjęła Argentyna. Ten kraj wybrało 28% migrujących Latynosów. Wśród najchętniej wybieranych państw znalazły się ponadto Wenezuela, Kostaryka i Republika Dominikańska.

Źródło:

More Europeans Migrate to Latin America Than Vice Versa, Study Finds

One thought on “Coraz więcej Europejczyków migruje do Ameryki Łacińskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *