Kraje ALBA murem za Maduro

W kubańskiej Hawanie 10 kwietnia br. odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich ALBA-TCP, którego głównym tematem był aktualny kryzys polityczny w Wenezueli.

Nicolás Maduro, który również przybył do Hawany, otrzymał słowa bezwzględnego poparcia dla swojego rządu i zapewnienie o solidarności ze strony państw członkowskich. Jednocześnie odrzucono postawę Organizacji Państw Amerykańskich (Organización de Estados Americanos), której Sekretarz Generalny, Urugwajczyk Luis Almagro, określił Wenezuelę jako „kraj zdewastowany przez kryzys polityczny”, dla którego jedynym wyjściem jest organizacja wolnych wyborów. Almagro wezwał też do zatrzymania represji i krwawych aktów przemocy wobec manifestantów, którzy „pokojowo protestują w obronie demokracji i państwa prawa”, podkreślając, że działania rządu wobec opozycji są przykładem łamania praw człowieka.

Według ministra spraw zagranicznych Kuby, Bruno Rodrígueza Parrilli, Wenezuela stała się ofiarą manipulacji i agresji ze strony państw, które chcą zagrozić jej suwerenności:

Odrzucamy ataki i manipulacje wymierzone w siostrzaną Boliwariańską Republikę Wenezueli, tak jak i oszustwa i kłamstwa, które zagrażają suwerenności, niepodległości i stabilności nie tylko jej, ale i całego regionu.

Wcześniej swoją opinię wyraził prezydent Boliwii, Evo Morales, twierdząc, że za groźbami wobec Wenezueli stoją interesy związane ze złożami ropy naftowej należącymi do kraju.

ALBA uważa, że ton przyjęty przez OPA w sprawie Wenezueli może zachęcać do zewnętrznych ingerencji w wewnętrzne sprawy państwa, co w przeszłości w różnych przypadkach prowadziło do obcych agresji, inwazji, okupacji militarnych i powstania okrutnych dyktatur w tej części globu.

Foto: granma.cu

W skład ALBA-TCP (Alternativa Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América – Tratado de Comercio de los Pueblos) wchodzą: Wenezuela, Boliwia, Kuba, Ekwador, Nikaragua, Saint Vincent i Grenadyny, Dominika, Antigua i Barbuda, Saint Lucia, Grenada oraz Saint Kitts i Nevis.

Źródła:

http://www.elnuevodia.com/noticias/internacionales/nota/apoyoincondicionalagobiernodemaduro-2309709/

http://www.el-nacional.com/noticias/gobierno/maduro-esta-cuba-para-acudir-cita-alba_113731

http://www.granma.cu/mundo/2017-04-10/declaracion-del-xv-consejo-politico-del-alba-tcp-10-04-2017-23-04-07

http://www.oas.org/es/centro_noticias/comunicado_prensa.asp?sCodigo=C-029/17

http://www.cubadebate.cu/noticias/2017/04/10/inicia-consejo-politico-del-alba-tcp-en-la-habana/WOzh02cwjIU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *