Dominikana rozważa import gazu ziemnego z Wenezueli

Funkcjonariusze dominikańskiego Ministerstwa Przemysłu, Handlu oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MICM) spotkali się z delegacją reprezentującą Petróleos de Venezuela S. A. (PDVSA) by uzgodnić szczegóły umowy dotyczącej możliwości eksportu do Dominikany skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Według MICM, propozycja, aby Wenezuela, jedno z państw posiadających największe rezerwy gazu ziemnego na świecie, zaopatrywała w paliwo inne kraje będące członkami PetroCaribe, została zaaprobowana już rok temu, jednak dyskutować nad nią zaczęto dopiero niedawno.

Spotkanie reprezentantów PDVSA rozpoczęło się prezentacją warunków środowiska energetycznego Dominikany. Dyskutowano również o cenach gazu, funkcjach MICM, które mogłyby ulec zmianie wraz z nowymi przepisami i możliwych ulgach podatkowych w przypadku gazu ziemnego wykorzystywanego w produkcji energii elektrycznej. Miała też miejsce wymiana poglądów przedstawicieli małych i średnich zakładów regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w celu oceny ich możliwości i potrzeb.

Salvador Rivas, dyrektor Combustibles No Convencionales MICM zauważył, że porozumienie zawarte z wenezuelską firmą sprawi, że „zaistnieje możliwość wynegocjowania bardzo dobrych cen dla rynku dominikańskiego”, co w praktyce oznaczałoby wielkie oszczędności dla kraju oraz uniezależnienie od ropy naftowej i jej pochodnych.

Przedstawiciel PDVSA, Jesus Antonio Perez, wyjaśnił, że aż półtora roku trwało przygotowywanie zaprezentowanego projektu składającego się z planów budowy zakładów LNG, które dostarczą gaz do Dominikany „bez potrzeby kosztownych inwestycji”.

W przyszłości odbędą się m.in. spotkania z potencjalnymi dominikańskimi inwestorami zainteresowanymi projektem i wizyty techniczne w dominikańskiej rafinerii (Refidomsa).

Źródła:

http://eldia.com.do/venezuela-busca-rd-adquiera-gas-natural/

http://acento.com.do/2017/economia/8448383-republica-dominicana-estudia-propuesta-suministro-gas-natural-licuado-venezuela/

http://www.efe.com/efe/america/economia/r-dominicana-estudia-la-propuesta-de-suministro-gas-natural-licuado-venezuela/20000011-3233650

http://www.7dias.com.do/portada/2017/04/09/i227259_dominicana-estudia-propuesta-suministro-gas-natural-licuado-venezuela.html#.WOzDTojyi00

https://dominicantoday.com/dr/economy/2017/04/10/venezuela-dominican-officials-mull-natural-gas-deal/

http://www.lostiempos.com/actualidad/economia/20170410/r-dominicana-venezuela-planes-venta-gas

https://www.venezuelamundial.net/economia/vzlamundial/pdvsa-enviara-gas-a-republica-dominicana-y-a-muy-buenos-precios

http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/republica-dominicana-estudia-importar-gas-natural-licuado-venezolano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *