Zmarł Arturo García Bustos, meksykański muralista

7 kwietnia br. zmarł Arturo García Bustos, meksykański malarz, uczeń Fridy Kahlo. Artysta będący przedstawicielem złotego okresu muralizmu w Meksyku odszedł w wieku 90 lat.

García Bustos urodził się w 1926 roku w Mexico City i swoją karierę rozpoczął, uczęszczając do „La Esmeraldy”, czyli Narodowej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki. Tam został uczniem Fridy Kahlo i asystentem wybitnego muralisty Diego Rivery.

Uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach artystycznych w kraju. Jego murale można podziwiać m.in. w Narodowym Muzeum Antropologii, w budynku rządowym stanu Oaxaca i w wielu miejscach w mieście Meksyk. Był członkiem instytucji wspierających i rozwijających kulturę meksykańską, takich jak Akademia Sztuki czy Salon Plastyki Meksykańskiej. Dużą część swojej kariery spędził na nauczaniu, przede wszystkim malarstwa, grawerowania i sztuk pięknych.

Znalezione obrazy dla zapytania Oaxaca en la historía de México Arturo García Bustos

Foto: sucedioenoaxaca.com

Mural „Oaxaca w historii Meksyku” znajdujący się w budynku rządowym stanu Oaxaca

W zeszłym roku w Muzeum Muralu Diego Rivery uczczono 90 lat życia Garcíi Bustosa poprzez oddanie hołdu jego muralom i pracom graficznym.

Lidia Camacho, dyrektor generalna Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych, ubolewając nad śmiercią Arturo Garcíi Bustosa, napisała na portalu Twitter, że był on artystą zawsze oddanym dobrej sprawie, a jego prace były i pozostaną ponadczasowe.

Źródła:

http://eleconomista.com.mx/entretenimiento/2017/04/07/murio-arturo-garcia-bustos-alumno-frida-kahlo

http://www.vanguardia.com.mx/articulo/murio-el-muralista-mexicano-arturo-garcia-bustos

http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2017/04/07/muere-arturo-garcia-bustos-exponente-del-muralismo-mexicano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *